PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą czystego powietrza. W ponad 300 gminach piszą listy dla Ziemi

  • em    14 kwietnia 2014 - 09:13
Chcą czystego powietrza. W ponad 300 gminach piszą listy dla Ziemi

W 2. edycji akcji „Listy dla Ziemi” (14–30 kwietnia) uczestniczy niemal, co dziesiąta gmina w Polsce. Organizator – Fundacja Ekologiczna ARKA namawia w tym roku do pisania listów o zanieczyszczeniach powietrza.
„Listy dla Ziemi” po raz pierwszy pisano w 2013 roku. Stały jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Nowa kampania to akcje plenerowe w: Bydgoszczy (14.04), Warszawie (15.04), Katowicach i Kielcach (16.04), Opolu (23.04), Bielsku-Białej (24.04) i Wrocławiu (27.04). Akcji towarzyszą: konkurs List Roku i konkurs Eko-nauczyciel Roku 2014.

Do „Listów dla Ziemi 2014” przyłączyła się pisarka Renata Piątkowska. Jej książki są na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Listy piszą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści. Pisanie poprzedzają akcje edukacyjne jak chronić powietrze i własne zdrowie. Inspiracją są materiały przygotowane we współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej oraz wydarzenia plenerowe Fundacji Ekologicznej ARKA. Szkoły mogą organizować szereg imprez skierowanych również do mieszkańców osiedli i dzielnic, takich jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z lokalnymi nadleśnictwami – sadzenie drzew.

Europejska Agencja Środowiska przebadała w 2013 roku 384 miasta. W pierwszej dziesiątce miast, w których powietrze było najbardziej zanieczyszczone znalazło się aż sześć z Polski: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Katowice i Sosnowiec.  Skalą porównawczą była liczba dni w ciągu roku, gdy w danym mieście zanieczyszczenia przekroczyły dopuszczalne normy: w Krakowie było to 150 dni, w Nowym Sączu – 126, w Gliwicach i Zabrzu – 125, w Sosnowcu – 124, w Katowicach – 123. Dla porównania w Madrycie – w mieście z najlepszym powietrzem według raportu – zanieczyszczenia powietrza przekraczały dopuszczalne normy tylko przez 7 dni w roku.

 Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Partnerem są Lasy Państwowe i Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • CK, 2014-04-14 20:36:11

    Zanieczyszczenie powietrza przyczyną 7 milionów przedwczesnych zgonów. Piszą o tym na ChronmtKlimat.pl