PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą uwolnić Mazowsze od PCB

  • RAF    8 marca 2010 - 15:38

Według prowadzonego przez urząd marszałkowski rejestru na terenie Mazowsza znajduje się 40 podmiotów wykorzystujących łącznie 55 ton urządzeń i instalacji oraz 4108,5 dm3 oleju zawierającego PCB. Do końca tego roku problem powinien zostać rozwiązany.
W środę w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego w Warszawie odbędzie się seminarium pt. „Obowiązki użytkownika urządzeń i instalacji zawierających PCB – wykorzystywanie, dekontaminacja, unieszkodliwianie”. W trakcie spotkania osoby wykorzystujące urządzenia i instalacje zawierające PCB dowiedzą się m.in. jak uzyskać dofinansowanie na ich unieszkodliwianie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawione zostaną także informacje dotyczące charakteru i stopnia szkodliwości wykorzystywanej substancji.

Jak informuje mazowiecki marszałek, według rejestru na terenie Mazowsza znajduje się 40 podmiotów wykorzystujących łącznie 55,008 ton urządzeń i instalacji oraz 4108,55 dm3 oleju zawierającego PCB.  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki urządzenia i instalacje zawierające PCB mogą być użytkowane do końca czerwca 2010 r. Natomiast odpady zawierające PCB muszą zostać unieszkodliwione do końca 2010 r..

Skażenie środowiska naturalnego PCB to jeden z ważniejszych problemów ekologicznych na świecie. Te związki chemiczne stanowią składnik olejów stosowanych m.in. w transformatorach i kondensatorach. W środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi i powodują trudne do usunięcia skażenie gleby i wody.

Polichlorowane bifenyle – bo taka jest pełna nazwa tej substancji – wchodzą w skład olejów, które stanowią chłodziwo w różnego typu urządzeniach elektroenergetycznych. Substancje te wyprodukowane zostały przede wszystkim w latach 1950-1970. Ze względu na dużą odporność chemiczną i swoje specyficzne właściwości znalazły zastosowanie tam, gdzie tradycyjne oleje mineralne nie mogły sprostać stawianym wymaganiom. Na przełomie lat 60. i 70. okazało się, że PCB stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Podczas ich rozkładu wydzielane są trudne do usunięcia pochodne – o właściwościach zbliżonych do dioksyn, czyli jednych z najbardziej toksycznych związków chemicznych. W organizmach ludzkich nie ulegają rozkładowi i kumulują, się wywołując trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek. Stwierdzono również, że mają silne właściwości rakotwórcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.