Choinka za ekozłom

Za kilogram zużytych baterii lub za urządzenia elektryczne fundacja Zielony Horyzont oferuje w Warszawie przed świętami choinkę. Odpady zostaną zebrane i przetworzone przez dużą firmę zajmującą się gospodarką odpadami i odzyskiem surowców wtórnych.
Choinka za ekozłom
Tegoroczny Biobazar odbędzie się 10 i 17 grudnia, w godzinach 8-17 w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51/53. Aby dostać choinkę należy uzbierać kilogram baterii, cztery małe elektrośmieci, np. telefon lub suszarkę, dwa elektrośmieci średniej wielkości - telewizor, komputer - lub jedno duże urządzenie, jak lodówka czy pralka - poinformowała Marta Pawlak z fundacji.

"Zainteresowanie jest duże, mamy do rozdania 800 choinek" - powiedziała.

"Ponieważ całe wydarzenie ma na celu poprawę stanu naszego środowiska, zadbaliśmy również o ekologiczność choinek" - zapewnia fundacja. Rozdawane drzewka będą miały bryłę korzeniową zabezpieczoną jutą, aby po świętach można je było zasadzić.

Zielony Horyzont przypomina, że zużyty sprzęt elektryczny oraz zużyte ogniwa są poważnym zagrożeniem dla środowiska - zawierają metale ciężkie i inne szkodliwe substancje i nie mogą trafiać z pozostałymi śmieciami na wysypisko. Z części urządzeń elektrycznych można odzyskać cenne surowce - np. złoto ze styków, a recycycling zużytego sprzętu elektrycznego jest opłacalny. Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki - przypomina fundacja.

Jej partnerem jest międzynarodowa firma zajmująca się gospodarką odpadami i recyclingiem. Zebrane elektrośmieci firma przewiezie do swojego zakładu przetwarzania.

Ubiegłoroczny biobazar tylko w pierwszym terminie odwiedziło kilka tysięcy osób. Oprócz choinek oferowano żywność z certyfikatami rolnictwa ekologicznego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

JA TEŻ JESTEM ZA !!!

TEKO, 2011-12-10 23:49:02 odpowiedz

choinka za złom? ktoś chyba nad tym pomyślał, bo to ma głęboki sens... jestem za.

eKOlog, 2011-12-10 23:16:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE