PARTNER PORTALU
 • BGK

Ciechanów: 150 starych pieców po wymianie. Miasto: To WFOŚiGW powinien zajmować się naborem wniosków

 • AW    28 listopada 2017 - 16:17
Ciechanów: 150 starych pieców po wymianie. Miasto: To WFOŚiGW powinien zajmować się naborem wniosków
W 75 domach piece węglowe zastąpiono gazowymi, w 5 piecami na biomasę, a w 68 domach stare kotły gazowe zostały wymienione na nowe, również gazowe, ale efektywniejsze (fot. UM Ciechanów)

W Ciechanowie wymieniono 148 pieców węglowych i kotłów gazowych na bardziej ekologiczne, w tym opalane biomasą. Projekt otrzymał ponad 584 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Władze miasta podkreślają, że pieniądze na taki cel powinny dzielić same fundusze, a nie gminy.
• Prezydent Ciechanowa podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na ponad półmilionowe dofinansowanie.

• W ramach projektu, na który miasto pozyskało środki, wymienionych zostało 148 pieców na bardziej ekologiczne.

• Do zakupu nowych kotłów mieszkańcy mogli otrzymać do 75 proc. dofinansowania, w kwocie do 5 tys. zł.

Dotacja na program „Poprawa jakości powietrza – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni na terenie Gminy Miejskiej Ciechanów” z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, wyniosła ponad 584 tys. zł.

Jak podaje ciechanowski magistrat, wymiana kotłów w mieście prowadzona była od czerwca do końca września br. W styczniu Urząd Miasta zbierał od zainteresowanych mieszkańców deklaracje przystąpienia do projektu dofinansowującego wymianę kotłów grzewczych. Zakwalifikowały się osoby, które w terminie przedłożyły stosowną dokumentację. W ramach tej dotacji, miasto dokonało zakupu kotłów przy założeniu dofinansowania do 75 proc. kosztów (ale nie więcej niż 5 tys. zł) dla każdego mieszkańca, biorącego udział w projekcie. Resztę kosztów pokryli mieszkańcy.

Piece to nie wszystko

W budynkach jednorodzinnych stare piece wymieniane były na nowoczesne, bardziej przyjazne dla środowiska i wydajne kotły gazowe i kotły na biomasę (pellet i drewno).

W 75 domach piece węglowe zastąpiono gazowymi, w 5 piecami na biomasę, a w 68 domach stare kotły gazowe zostały wymienione na nowe, również gazowe, ale efektywniejsze.

Władze miasta podkreślają, że na kwestie ekologii oraz ograniczenia niskiej emisji patrzą kompleksowo – od edukacji, przez termomodernizacje budynków, ścieżki rowerowe, komunikację miejską. Projekt dotyczący wymiany kotłów jednak Ciechanów realizował pierwszy raz.

– To zaledwie mały krok w kierunku walki ze smogiem, ale tych małych kroków w obszarze ograniczenia niskiej emisji miasto stawia coraz więcej. Projekt został zakończony przed okresem grzewczym, ale kosztowało to wiele wysiłku ze strony pracowników urzędu, którym dziękuję za zaangażowanie - podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński.

Wojewódzkie fundusze powinny zajmować się wnioskami mieszkańców?

- W mojej ocenie w kolejnym roku naborem od osób indywidualnych powinien zajmować się bezpośrednio Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka jest opinia większości samorządów i z takim wnioskiem wystąpiłem do prezesa WFOŚiGW. Tym bardziej jest to zasadne po zmianach przepisów prawa dotyczących działania wojewódzkich funduszów – dodaje prezydent Ciechanowa.

Przypomnijmy, po likwidacji programu KAWKA sięganie po pieniądze do funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez prywatne osoby stało się problematyczne. NFOŚiGW dotacjami dla osób fizycznych się nie zajmuje, a wojewódzkie fundusze tylko nielicznie zdecydowały się na takie rozwiązania.

"W przypadku indywidualnych beneficjentów efekt ekologiczny, o który nam chodzi, jest bardzo rozproszony. Poza tym składanie wniosku było dla wielu osób uciążliwe, trudne, a tak gmina hurtowo „załatwia” z nami formalności, zaś z pieniędzy i tak korzystają mieszkańcy" – tak Anna Mzyk z WFOŚiGW w Warszawie, tłumaczyła dlaczego w tym roku mazowiecki fundusz zlikwidował możliwość wnioskowania o pieniądze na wymianę pieców przez indywidualnych mieszkańców.

Póki co cała nadzieja w pozyskiwaniu pieniędzy na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania zostaje w gminach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.