PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepłownictwo Polskie: Ciepło systemowe remedium na smog

  • ZWI    27 lutego 2017 - 16:03
Ciepłownictwo Polskie: Ciepło systemowe remedium na smog
fot.pixabay

• Nie traktuj smogu jak powietrza - pod takim hasłem Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP) i dostawcy ciepła systemowego realizują wspólne działania uświadamiające w jaki sposób można ograniczyć smog.
• Program edukacyjny wspierany jest ogólnopolską kampanią promocyjną, wykorzystującą ogólnopolskie stacje radiowe oraz działania w internecie.
• Spoty emitowane są także w lokalnych rozgłośniach m.in. w Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie.
- Jak wskazują dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – największym wytwórcą szkodliwych substancji są indywidualne źródła ciepła. Dlatego najlepszym sposobem na likwidację niskiej emisji i smogu w miastach jest ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych palenisk w centrach miast. Najwygodniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia użytkownika, na zastąpienie dotychczasowego sposobu na ciepło, jest podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej i ogrzewanie mieszkania ciepłem systemowym. Oczywiście tam gdzie jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Jednocześnie dla zmniejszenia zanieczyszczeń w miastach należy wspierać produkcję ciepła i prądu w jednym procesie, tzw. kogeneracji. Dzięki temu pozbędziemy się źródeł emisji zanieczyszczeń w miastach, a także optymalnie wykorzystamy naturalne zasoby – twierdzi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Jak przypomina, produkcja w elektrociepłowni odbywa się w kontrolowanych warunkach.

Elektrociepłownie duże a mniej szkodliwe od pieców w domach

Jak podaje Instytut Certyfikacji Emisji Budynków, dzięki produkcji ciepła w elektrociepłowni możemy wyemitować 35 razy (3500 proc.) mniej pyłów do atmosfery – w porównaniu do indywidualnego kotła na węgiel, produkującego tę samą ilość ciepła. Poza tym przy produkcji ciepła systemowego ograniczamy emisję bezno(a)pirenu i tlenku węgla, których wpływ na nasze zdrowie jest bezpośredni i zabójczy. Co więcej, o 175 proc. ograniczamy emisję tlenków azotu, a o 239 proc. dwu­tlenku siarki.

Czytaj też: Smog w Polsce można pokonać. Przez ograniczenie ruchu aut w miastach

Jacek Szymczak informuje, że osoby, które chciałaby zmienić swój dotychczasowy sposób ogrzewania na ciepło systemowe, powinny przede wszystkim sprawdzić, czy w ich lokalizacji istnieją odpowiednie warunki techniczne i możliwości do przeprowadzenia tego typu wymiany.

- Jeśli tak, warto dowiedzieć się także, czy w danym mieście prowadzone są akcje wymiany indywidualnych źródeł ciepła i przyłączenia do systemu ciepłowniczego. W wielu polskich miastach od kilku lat funkcjonują tego typu programy, przy współpracy dostawców ciepła systemowego oraz władz miejskich. Także elektrociepłownie i ciepłownie stale modernizują swoje systemy, aby ograniczać emisję szkodliwych substancji. Celem tych działań jest poprawa jakości życia mieszkańców miast – dodaje Jacek Szymczak.

Osoby planujące w najbliższym czasie zmianę mieszkania, powinny upewnić się jak ogrzewane jest ich nowe lokum. Mieszkania ogrzewane ciepłem systemowym są bezpieczne, nie tracą na wartości, a rachunki za ciepło zawsze stabilne i niewygórowane.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.