PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dofinansował dolnośląski WFOŚiGW przez ostatnie 20 lat

  • ZWI    22 kwietnia 2013 - 15:27
Co dofinansował dolnośląski WFOŚiGW przez ostatnie 20 lat

Na Dolnym Śląsku dzięki 3 miliardom złotych wypłaconym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wybudowano ponad 7 tysięcy kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej.
Powstały nowe kotłownie na biomasę, pompy ciepła i kolektory słoneczne, które przyczyniły się do obniżenia emisji dwutlenku węgla o ponad 160 tysięcy ton. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu wybudowano i zmodernizowano 197 oczyszczalni ścieków o przepustowości ponad 350 tysięcy m3 na dobę. Łączna długość odbudowanych i remontowanych koryt rzek, potoków oraz wałów p. powodziowych wynosi ponad 2,3 tysiące kilometrów.

To wiadomości, które przekazał Marek Mielczarek, Prezes WFOŚiGW podczas XIV Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie, gdzie obchodzono jubileusz 20-lecia Funduszu działającego od 1993 r.

Ze środków Funduszu najczęściej korzystają dolnośląskie samorządy, ale beneficjentami są również jednostki budżetu państwa, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, podmioty gospodarcze.

WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansowuje działania kilkunastu ośrodków edukacji ekologicznej, setki kampanii, programów i akcji edukacyjnych oraz wydawanie i prenumeratę czasopism ekologicznych. Wszystko to przekłada się na wzrost świadomości oraz proekologiczne zachowania społeczeństwa Dolnego Śląska.

- Środki z Unii Europejskiej dały Funduszowi szansę na prowadzenie działań na jeszcze większą skalę - mówi Marek Mielczarek. - WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje projekty dolnośląskich samorządów z Programu Infrastruktura i Środowisko, najważniejszego źródła finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce.

Ponad 5 miliardów euro w ramach POIiŚ przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. Obecnie WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje 11 projektów z zawartymi umowami. Ich łączna wartość to około 630 milionów złotych. W budowie jest 450 kilometrów wodociągów i kanalizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.