PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z Puszczą Białowieską? Trybunał UE daje Polsce czas do 4 sierpnia na odpowiedź

  • PAP/KDS    25 lipca 2017 - 17:56
Co z Puszczą Białowieską? Trybunał UE daje Polsce czas do 4 sierpnia na odpowiedź
Do 4 sierpnia Ministerstwo Sprawiedliwości ma przesłać odpowiedź w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej (fot. bpn.com.pl)

Do 4 sierpnia Ministerstwo Sprawiedliwości ma przesłać odpowiedź w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Taki czas wyznaczył Polsce Trybunał Sprawiedliwości UE dał Polsce. Wcześniej KE złożyła wniosek do Trybunału, by podjął decyzję o zablokowaniu wycinania drzew. MŚ zapewnia, że prześle odpowiedź w terminie.
• "Komisja Europejska chce, aby Trybunał nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej.

• Skierowała w tej sprawie wniosek do Trybunału, który przekazał tę informację Polsce i dał czas do 4 sierpnia na przedstawienie uwag do zarzutów Komisji.

• Po tym terminie Trybunał wyda w tej sprawie decyzję - nakaże zaprzestania wycinki lub też nie.

- "To skomplikowana sprawa proceduralna, ale generalnie, jeśli Trybunał nakaże zaprzestanie wycinki, to musimy się co do zasady do tego dostosować. Jeśli nie zaprzestaniemy, czekają nas kary finansowe" - powiedział informator w Brukseli. Dodaje też, że we wniosku KE informuje, że Polska nie przestrzega zapisów dyrektyw siedliskowej i dyrektywy ptasiej. KE argumentuje, że decyzja Trybunału o zablokowaniu wycinania drzew jest niezbędna, żeby ochronić naturalne dziedzictwo.

KE potwierdziła, że złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach. Zmuszają państwo członkowskie do powstrzymania się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem orzeczenia. Komisja uważa, że pilność tej sytuacji wymaga takich wyjątkowych środków. Wycinka trwa w Puszczy Białowieskiej, a w momencie naszej rozmowy dokonywane są tam nieodwracalne zniszczenia przy użyciu ciężkich maszyn" - powiedział we wtorek (25 lipca) rzecznik KE Enrico Brivio.

Czytaj więcej: Puszcza Białowieska: Jest decyzja. UNESCO na razie nie zajmie się puszczą

Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka zapewnił, że ministerstwo prześle odpowiedź w terminie. "Ministerstwo Środowiska odniesie się do wszelkich wątpliwości Komisji Europejskiej. Jesteśmy gotowi do tego, by przedstawić nasze argumentu przed Trybunałem. Działania w puszczy prowadzone przez resort, a także Lasy Państwowe wynikają z prawa krajowego, europejskiego oraz wiedzy i ponad 100-letniego dorobku polskich leśników. Polska jako państwo członkowskie UE zobowiązało się do przestrzegania prawa i prowadzenia obszarów Natura 2000. Dlatego musimy o nie dbać; należy także powstrzymać proces ich zanikania" - powiedział.

Rzecznik przypomniał, że resort zwrócił się do przeciwników cięć w Puszczy Białowieskiej, by ci podpisali deklarację odpowiedzialności; wzięli odpowiedzialność za to, że w puszczy nie będą wykonywane żadne działania ochronne. "Czas sprawdzić, kto w tym sporze ma rację" - podsumował Brzózka.

KE pod koniec kwietnia podjęła decyzję o przejściu do drugiego etapu prowadzonej od ubiegłego roku procedury przeciwko Polsce. Bruksela skierowała do Warszawy wezwanie do usunięcia uchybienia, domagając się przestrzegania unijnych przepisów z dyrektywy ptasiej i siedliskowej. Polska dostała krótszy niż zazwyczaj czas na odpowiedź; wynosił on miesiąc, a nie dwa, jak zwykle. Przedstawiciele KE tłumaczyli, że wynika to z tego, że sytuacja jest pilna.

Czytaj więcej: Puszcza Białowieska: Ruszają cięcia i sadzenie drzew

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.