PARTNER PORTALU
 • BGK

Coraz bliżej dopięcia programu antysmogowego

 • PAP/AH    10 maja 2018 - 14:50
Coraz bliżej dopięcia programu antysmogowego
Rządowy program termomodernizacyjny ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza, szczególnie w tych polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem aglomeracji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jeszcze w tym miesiącu gotowy powinien być kompletny program antysmogowy – powiedział w czwartek w Poznaniu prezes zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Wyjaśnił, że dopięcia wymagają jeszcze kwestie związane z planowanymi ulgami podatkowymi.
 • Przygotowywany przez resort środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program antysmogowy będzie skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych na gruntowną termomodernizację z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.
 • W ciągu 10 lat jego realizacji, program ma objąć ok. 3 mln właścicieli domów jednorodzinnych.
 • Gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie otrzymają dotacje z NFOŚiGW na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, powyżej tego progu ma być ulga wliczona w PIT.

Kazimierz Kujda powiedział w czwartek (10.05.) na konferencji prasowej, że cały program "jest w zasadzie prawie gotowy".

- Gotowa jest ta część merytoryczna, są też uzgodnione wszystkie zasady walki z ubóstwem energetycznym. Jest jeszcze prowadzona dyskusja, żeby była ulga podatkowa w PIT dla tych gospodarstw, w których dochód netto na osobę jest większy niż 1,6 tys. zł. Tutaj potrzebna jest regulacja prawna dotycząca podatku; takie zagadnienia są zawsze dosyć trudne i one jeszcze wymagają trochę czasu - wyjaśnił.

Wyraził przy tym nadzieję, że sprawa powinna być w tej kwestii dopięta jeszcze w tym miesiącu.

- W ramach tego programu będzie można m.in. podłączyć domy jednorodzinne do sieci ciepłowniczej, do sieci gazowej. Będzie można finansować pompy ciepła, wymianę instalacji ogrzewania i ciepłej wody. Jeszcze chyba nie jest rozstrzygnięte, czy właściciele domów z największym ubóstwem energetycznym będą mieli dofinansowanie 90 proc. czy 100 proc. - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki niedawno zapowiedział, że na termomodernizację domów rząd chce przeznaczyć w ciągu 10 lat ok. 30 mld zł. Deklarował, że program ma być w całości bądź w znaczącej części pokrywany ze środków publicznych.

Rządowy program termomodernizacyjny ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza, szczególnie w tych polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem aglomeracji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na tej liście figurują 33 polskie miasta, a aż siedem znajduje się w pierwszej dziesiątce, m.in. Żywiec, Pszczyna czy Rybnik. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2018-05-11 08:22:31

  Głos Ludu ma rację.
 • Modliszka, 2018-05-10 20:02:26

  Dlaczego nie przyjadą do mieszkańców i ich nie zapytają o zdanie??!!
 • GŁOS LUDU !, 2018-05-10 16:24:01

  a co ze spalinami samochodowymi i hałasem, w miastach już nie daje się normalnie oddychać - w ostatnich 3 latach Polacy kupili prawie 4 mln. aut osobowych, głównie 10-cio letnich toksycznych gratów - z powodu tragicznie kiepskiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w Polsce zaistniało "zj...awisko przymusowego posiadania samochodu" - a niestety patrząc na projekt ustawy o zmianie ustawy o publ. tr. zbiorowym UD 126, byłoby jeszcze gorzej, gdyż proponuje się zachowanie Art. 20-ego, czyli tzw. wolnoamerykanki, oraz proponuje sie dodanie Art. 5a, wg. którego transport zbiorowy istniałby tylko na głównych szlakach komunikacyjnych- czyli praktycznie każdy Polak musiałby posiadać samochód ,aby normalnie żyć - a przecież jak ktoś kupi tego grata to jeżdzi nim wszędzie, więc byłoby jeszcze gorzej.  rozwiń