PARTNER PORTALU
  • BGK

Czeka kasa na wraki

  • www.nfosigw.gov.pl    5 października 2009 - 10:31

Tylko w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł finansowo demontaż ponad 140 tysięcy pojazdów. Niestety zaledwie jeden procent polskich gmin korzysta ze środków na usuwanie wraków.
Na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie NFOŚiGW w dniu 1 października br. z-ca prezesa zarządu Małgorzata Skucha zwróciła się do przedstawicieli władz lokalnych by ostatni kwartał tego roku wykorzystać do przygotowania się na składanie wniosków o dofinansowanie w roku przyszłym. Kwota 4 tysięcy złotych przeznaczona na zrefundowanie usunięcia z miejsca publicznego porzuconego wraku oraz poddanie go profesjonalnemu demontażowi skalkulowano z myślą o wszelkich niezbędnych i często kosztownych operacjach. Pieniądze na ten cel gromadzone są na tzw. subfunduszu „wrakowym”, gdzie wpływają wszystkie pięciuset złotowe opłaty obowiązkowe za importowane do kraju pojazdy.

Tylko w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł finansowo demontaż ponad 140 tysięcy pojazdów. W okresie funkcjonowania obecnie obowiązujących przepisów prawa, pięciokrotnie wzrosła liczba zawartych przez NFOŚIGW umów z „recyklerami” oraz dwukrotnie wzrosła liczba wniosków o dopłaty złożonych przez te podmioty. Skutkowało to w 2009 roku wypłatą blisko 50 milionów złotych tym stacjom demontażu pojazdów, które posiadają wszelkie niezbędne warunki techniczne i formalne do prowadzenia takiej działalności a co ważne nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.