PARTNER PORTALU
  • BGK

Czesi zbudują elektrownię słoneczną pod Olsztynem

  • PAP    13 lutego 2014 - 18:10
Czesi zbudują elektrownię słoneczną pod Olsztynem

Do końca roku na lądowisku w Gryźlinach powstanie pierwsza na Warmii i Mazurach farma fotowoltaiczna. Za blisko 6 mln zł zaprojektuje ją i zbuduje firma z Czech - podało we czwartek starostwo powiatowe w Olsztynie.
Jacek Niedźwiecki z olsztyńskiego starostwa poinformował PAP, że przetarg na projekt i budowę elektrowni słonecznej o mocy 1 MW wygrała czeska firma Solartec, która ma 20-letnie doświadczenie. O zlecenie starało się pięć firm i konsorcjów, które chciały podjąć się tego zadania za 5,6-7,8 mln zł. Cztery oferty odrzucono ze względu na ich wady.

W najbliższym czasie umowę z czeską firmą na wykonanie prac za ponad 5,9 mln zł podpisze spółka Fotowoltaika Gryźliny, powołana przez starostwo olsztyńskie i gminę Stawiguda. W ocenie olsztyńskich samorządowców inwestycja ta ma być alternatywą wobec budowy farm wiatrowych, które budzą społeczne kontrowersje.

Instalacja będzie miała moc 1 MW, a produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci energetycznej. Jak oszacowano, pozwoli na uzyskanie rocznie minimum 900 MWh czystej energii elektrycznej.

Zgodnie ze statutem spółki zyski w pierwszej kolejności będą przeznaczone na rozwój lądowiska w Gryźlinach.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie około 3,2 mln zł. Pozostałe środki na inwestycję pochodzą m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Kmieć, 2014-02-14 10:47:46

    Dzień Dobry. Gratuluję Czechom.Teraz już czas na Polskę. Od trzech lat buduje w partycypacji struktury przyszłej Fabryki- 1000 miejsc pracy w kierunku produkcji technologi fotowoltaicznej.Wczoraj- niestety- zostałem usunięty na 7 pozycje z listy rankingowej( co dyskwalifikuje mój projekt 82 punkty ...w programie "Kierunek Przedsiębiorczość" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Niestety "parę punktów mi zabrakło" na biurokratyczne procedury.Zwracam się do polskich partnerów strategicznych w dalszej realizacji projektu. Pozdrawiam-autor- ( w organizacji) Biura ds. Partycypacji- Stref Energooszczędności - biura budowy Fabryki-"ANNA" 1000 Miejsc Pracy. kontakt Ryszard Kmieć zamieszkały Będzin ( śląskie) e- mail , rhamburgk@interia.pl  rozwiń