PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: Dwa razy większa kwota na dotacje do domowych kotłów

  • PAP/JS    10 sierpnia 2017 - 18:13
Częstochowa: Dwa razy większa kwota na dotacje do domowych kotłów
Częstochowa jest jednym z wielu miast woj. śląskiego, które zapewnia dotacje dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych (fot. pixabay.com)

O 200 tys. zł, łącznie do wartości 380 tys. zł prezydent Częstochowy zwiększył kwotę przeznaczoną na dopłaty miasta do wymiany kotłów grzewczych przez mieszkańców. Chcąc zapewnić dotacje wszystkim wnioskującym prezydent skorzystał z rezerwy, którą dysponuje.
• Częstochowa jest jednym z wielu miast woj. śląskiego, które zapewnia dotacje dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych.

• Od lat takie programy prowadzą samorządy szczególnie dotkniętych problemem centralnej i południowej części regionu.

Jak podało biuro prasowe częstochowskiego magistratu, o wyasygnowaniu dodatkowych 200 tys. złotych przesądziło zainteresowanie mieszkańców. Wnioski o dotację do zakupu przyjaznych środowisku systemów grzewczych można było składać do końca maja br. Pierwotna, zarezerwowana w budżecie Częstochowy kwota na ten cel - 180 tys. zł - była według miasta znacząco wyższa od ubiegłorocznej.

"Cieszy tak duże zainteresowanie, które świadczy o wzroście ekologicznej świadomości mieszkańców" - uznał cytowany prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. "Wymiana starych pieców to jedno z wielu działań na rzecz czystego powietrza w Częstochowie, dzięki którym walczymy z niską emisją i ograniczamy zjawisko smogu, który jest w okresie grzewczym realnym zagrożeniem" - dodał.

O wsparcie mogły ubiegać się osoby, które zdecydowały się na demontaż kotła opalanego węglem, miałem lub koksem i instalację nowego, bardziej przyjaznego środowisku. O dotację sięgającą 50 proc. kosztów zakupu nowego kotła (bez kosztów projektu i montażu) - jednak nie więcej niż 3 tys. zł - można było ubiegać się przy wymianie kotła na ekologiczny piec na paliwo stałe 5 klasy.

Z kolei w przypadku wymiany ogrzewania węglowego na kocioł gazowy lub olejowy, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, bądź ogrzewania elektrycznego, kwota dotacji to 50 proc. kosztów zakupu nowego kotła (bez kosztów projektu i montażu) lub podłączenia do sieci - jednak nie więcej niż 5 tys. zł.

Oprócz dopłat do wymiany kotłów Częstochowa zapewnia w tym roku łącznie 70 tys. zł na dotacje do montażu kolektorów słonecznych wspomagających system grzewczy lub służących do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach i lokalach mieszkalnych. 10 tys. zł to kwota w budżecie tego miasta na dotacje do usuwania elementów budynków zawierających azbest.

Wiosną miasto rozpoczęło również program dotacji do montażu urządzeń służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE): instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła. To projekt z planowanym budżetem ponad 5 mln zł realizowany w formule "Słonecznej Gminy", który ma być współfinansowany z Unii Europejskiej.

Według wcześniejszych danych wydatki Częstochowy w latach 2013-2015 na inwestycje związane ze zmianą systemu ogrzewania i termomodernizacją w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej będących własnością lub współwłasnością tej gminy sięgnęły blisko 39 mln zł. W ciągu poprzednich 10 lat Częstochowa dofinansowała wymianę blisko 1,2 tys. pieców w budynkach i lokalach prywatnych, od 2009 r. dopłaciła także do montażu 107 instalacji solarnych.

Częstochowa jest jednym z wielu miast woj. śląskiego, które zapewnia dotacje dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych. Od lat takie programy prowadzą samorządy szczególnie dotkniętych problemem centralnej i południowej części regionu.×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej, 2017-08-15 17:44:22

    Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa zakazuje palenia w województwie śląskim: mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia ...terminy wymiany (rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji) od początku 2022 do początku 2028. Zaplanowałem zakup kotła z dotacji. Najpierw miał być kocioł na węgiel 5 klasy, ale ostatecznie zdecydowałem się na pellet - EEI Pellets KOSTRZEWY. Ma on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń nałożone przez UE :) Więc jak nawet zostaną wprowadzone jakieś zmiany do bieżącej ustawy, to nie będę narażony na konieczność wymiany kotła w najbliższej przyszłości, bowiem będzie on spełniał jej kryteria, gdyż na dzień dzisiejszy ma stosowne certyfikaty.  rozwiń