PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: ponad 5 mln zł na ograniczanie niskiej emisji

  • PAP/JS    24 stycznia 2018 - 21:21
Częstochowa: ponad 5 mln zł na ograniczanie niskiej emisji
Dotacje do OZE zakłada przedsięwzięcie, do którego miasto pozyskało 168 wnioskodawców - rodzin z terenu miasta (fot. pixabay.com)

Ponad 5 mln zł przeznaczy w 2018 r. Częstochowa na działania związane z odnawialnymi źródłami energii i ograniczaniem niskiej emisji. Blisko 3 mln zł wyniesie w tym unijne dofinansowanie do kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych lub pomp ciepła dla 168 rodzin.
  • W tym roku ponadto Częstochowa przeznaczy 0,5 mln zł na dofinansowania do wymiany kotłów grzewczych i kolejne 50 tys. zł na dotacje do instalacji solarnych.
  • Jeżeli podczas lutowej sesji radni przyjmą projekty uchwał ws. uruchomienia dotacji, od marca ruszy nabór wnioski o dofinansowanie (przez złożeniem mają być one sprawdzane przez specjalistów wydziału ochrony środowiska urzędu miasta).
  • Dodatkowo w budżecie Częstochowy zabezpieczono w tym roku kwotę 0,5 mln zł na inne działania służące walce ze smogiem.

O działaniach w tym zakresie, m.in. ostatnio zdobytym unijnym dofinansowaniu, poinformował częstochowski samorząd.

"Ograniczanie niskiej emisji w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. W Częstochowie staramy się to robić w różny sposób: inwestując w niskoemisyjny transport, termomodernizując miejskie budynki, wspierając akcje sadzenia drzew, a także dotując modernizacje systemów grzewczych, montaż OZE czy sieć wskaźników powietrza" - wymieniał cytowany w informacji magistratu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dotacje do OZE zakłada przedsięwzięcie, do którego miasto pozyskało 168 wnioskodawców - rodzin z terenu miasta. Będzie ono polegało na dostarczeniu i montażu na potrzeby gospodarstw domowych odnawialnych źródeł energii obejmujących trzy rodzaje instalacji: 124 instalacji ogniw fotowoltaicznych, 34 kolektory słoneczne i 10 pomp ciepła.

124 gospodarstwa chcą w ten sposób pozyskiwać energię elektryczną, a 44 - cieplną. Dotacje wyniosą do 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych - nie więcej niż 12 tys. zł netto do kolektorów słonecznych, nie więcej niż 15 tys. zł do paneli fotowoltaicznych i nie więcej niż 18 tys. zł do pomp ciepła.

Koncepcja zakłada, że miasto zamontuje uzgodnione instalacje na nieruchomościach mieszkańców wybranych według wcześniej określonych kryteriów. Zamontowane instalacje przez 5 lat od tzw. daty trwałości projektu będą własnością gminy i będą użyczane mieszkańcom. Po tym okresie za symboliczną złotówkę przejdą na ich własność.

Uzyskana dzięki projektowi roczna produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 512 MWh, a produkcja energii cieplnej z instalacji solarnych i pomp ciepła - 130 MWh. Przewidywany efekt ekologiczny instalacji to roczna redukcja emisji pyłu PM10 na poziomie 2,5 tony i spadek emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2, o 525 ton.

Według informacji miasta dzień wcześniej zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu tego projektu - pod nazwą "Budowa infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Miasto Częstochowa" - w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W tym roku ponadto Częstochowa przeznaczy 0,5 mln zł na dofinansowania do wymiany kotłów grzewczych i kolejne 50 tys. zł na dotacje do instalacji solarnych. Jeżeli podczas lutowej sesji radni przyjmą projekty uchwał ws. uruchomienia dotacji, od marca ruszy nabór wnioski o dofinansowanie (przez złożeniem mają być one sprawdzane przez specjalistów wydziału ochrony środowiska urzędu miasta).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.