Czy rynek OZE będzie się rozwijał?

Z najświeższych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w minionym roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł znacząco przekroczyła 12, 865 TWh. Nie są to jeszcze ostateczne dane.

Jak informuje portal OZE.pl, który na bieżąco relacjonuje wydarzenia związane z „zieloną energetyką", inwestycje w odnawialne źródła energii intensywnie rozwijają się na całym świecie.

Czytamy o korzyściach związanych z budową ogromnych farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, instalacjach geotermalnych w Kenii czy parku solarnego w Kazachstanie. Inwestują koncerny energetyczne i państwa, małe fundusze inwestycyjne, firmy produkcyjne i potentaci z branży informatycznej jak Google.

Czytaj też: Polska mogłaby zarobić miliardy na OZE

Nawet Arabia Saudyjska, największy eksporter czarnego złota, zapowiada wytwarzanie z odnawialnych źródeł 100 % energii. Trudności są wszędzie takie same: uzależnienia od warunków atmosferycznych (słońce, wiatr) oraz problem bilansowania sieci.

Istnieje jednak szereg rozwiązań z powodzeniem wdrażanych w różnych częściach świata, które pozwalają na efektywne łączenie wykorzystania energii wiatrowej ze słoneczną czy uzupełnienie niedoboru energii w sieci za pomocą „przewidywalnych" źródeł energii jak biomasa czy geotermia.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Zostało nam dużo do nadrobienia w wielu kwestiach, jak choćby w określeniu kierunków polityki czy transparentności prawa. Ciągły brak ustawy o odnawialnych źródłach energii, wpływa już nie tylko na wstrzymywanie wielu inwestycji, ale też na funkcjonowanie dotychczasowych producentów energii ze źródeł odnawialnych, co objawia się na przykład drastycznym spadkiem cen „zielonych certyfikatów" w roku 2012.

Czytaj też: OZE to kasa z nieba

Zdaniem ekspertów wypowiadających się na OZE.pl jak prezes URE Marek Woszczyk, to nie kwestia poziomu wsparcia dla określonych źródeł energii jest kluczowa dla rozwoju rynku OZE, ale samo przyjęcie nowej ustawy.

Stabilność i prostota prawa są często wystarczające dla efektywnego przyciągnięcia kapitału.

Nowy rok, nowe możliwości

Czy pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest opłacalne ekonomicznie? Sceptycy mówią o finansowaniu przez Unię Europejską inwestycji, które bez odpowiedniego poziomu wsparcia nie mają racji bytu.

Argument ten traci na znaczeniu kiedy zauważymy, że wykorzystując te same technologie i mając do dyspozycji zdecydowanie słabiej rozwinięte, a co za tym idzie mniej efektywne sieci energetyczne, kraje takie jak Wietnam czy Chile osiągają zyski z tytułu rozwoju energetyki alternatywnej.

W 2012 roku w Polsce opublikowano 833 ogłoszenia dotyczące planowanych inwestycji w OZE. Najwięcej z nich przypada na październik, kiedy to branża wierzyła jeszcze w szybkie przyjęcie ustawy (pojawił się jej rzekomo „ostateczny" projekt).

Tabele prezentujące ilość ogłoszeń inwestycyjnych z 2012 roku z podziałem na województwa i miesiące publikujemy w dziale multimedia.

Na portalu OZE.pl, dzięki współpracy z Instytutem Inwestycyjno-Przetargowy PressInfo.pl, uruchomiono usługę pozwalającą na łatwy i szybki dostęp do informacji dotyczących inwestycji, przetargów, dotacji i nieruchomości związanych z OZE.

Podzielone są nie tylko ze względu na region inwestycji, ale także ich wartość, fazę realizacji, termin czy rodzaj. Możliwe jest także ich wyszukiwanie po słowach kluczowych. Dzięki wykorzystaniu usługi firmy zyskują bazę nieograniczonej liczby potencjalnych klientów - wiedzą, gdzie mogą próbować swoich sił. Rośnie skala realizowanych zamówień, a tym samym - zyski z realizowanych przedsięwzięć.

Czy rynek odnawialnych źródeł będzie się rozwijał? Biorąc pod uwagę, że ceny ropy i gazu stale rosną, a produkcja zielonej energii tanieje z dnia na dzień, mają świetlaną przyszłość. Także w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oczywiście, że będzie musiał się rozwijać wówczas jak nam wszystkie kopalnie zamkną, zabronią wydobywać gazu łukowego i energii z bogatych żrógeł geotermalnych a za dotacje z UE będziemy witraki w Niemczech kupować. Wystarczy tylko całą paletę kolorowych certyfikatów wyprodukować, każdemu wielkość e...misji ustalić i odpowiedni system poboru opłat stworzyć. Każdy wtedy będzie wiedział ile każde pierdnięcie będzie go kosztować. Już wiedzę te wycieczki do Chin i indii by dsię do woli wy..........ć. Luksus zawze był drogi i dla nielicznych rozwiń

pllo, 2013-03-19 08:28:31 odpowiedz

No prosze czyli jednak oze w Polsce ma sie dobrze i calkiem ladnie sie rozwija - oby tak dalej

Quasi45, 2013-03-18 22:56:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE