PARTNER PORTALU
 • BGK

Dania oferuje Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej

 • PAP    14 maja 2014 - 13:16
Dania oferuje Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej

- Duński rząd i firmy oferują Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej - mówiła w środę, 14 maja, w Szczecinie duńska minister środowiska Kirsten Brosbol podczas forum energetycznego z udziałem następcy tronu Danii księcia Fryderyka.
Forum poświęcone było energii wiatrowej i gospodarowaniu odpadami; wystąpieniu Brosbol przysłuchiwał się książę Fryderyk.

"Jesteśmy otwarci na partnerstwo z firmami z Polski" - mówiła Brosbol. "Podstawą duńskiego podejścia do kwestii energetyki wiatrowej jest efektywna działalność, jeśli chodzi o koszty i wysoka jakość" - dodała.

"Nasi eksperci są gotowi do dzielenia się swoimi doświadczeniami, a Polska jest w stanie dużo na tym skorzystać. Polska już od dawna testuje i sprawdza duński sprzęt, a duński rząd i duńskie firmy oferują swoje wsparcie" - powiedziała minister.

Czytaj też:  Polska dobrze sobie radzi z rozwojem OZE

Brosbol mówiła, że Dania jest znana ze swoich wiatraków. "Mamy 25 tys. bardzo dobrze wykształconych specjalistów w tej branży, a także mnóstwo bardzo dobrze przygotowanych duńskich i zagranicznych firm. Wiele duńskich uniwersytetów współpracuje z tą branżą, współpracujemy także z najlepszymi producentami turbin na świecie. Mamy niskie ryzyko inwestycji i duże wsparcie programowe rządu" - podkreślała.

"W Danii ogromna część energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. 10 mln MWh będzie produkowanych za kilka lat. Możliwości naszych wiatraków będą wystarczające do pokrycia zapotrzebowania gospodarstw domowych. Jest to bardzo dużo, dlatego też budujemy turbiny na morzu i w całej Danii" - powiedziała.

Szczecin jest ostatnim punktem trzydniowej wizyty duńskiej pary książęcej, księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety, w Polsce. Wcześniej książę Fryderyk rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim m.in. o polsko-duńskiej współpracy na forum NATO, UE, współpracy gospodarczej, a także uczestniczył w debacie w Ministerstwie Gospodarki poświęconej efektywności energetycznej i inteligentnego zarządzania energią.

Podczas wizyty w Szczecinie zaplanowano m.in. spotkanie pary książęcej z duńskimi żołnierzami z Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, którego kwatera główna mieści się w stolicy Pomorza Zachodniego. Księżna Maria Elżbieta będzie też gościła w klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, i na wystawie dotyczącej Grenlandii na Zamku Książąt Pomorskich.

Następca tronu i jego małżonka spotkają się po południu z załogą duńskiej jednostki marynarki wojennej "Niels Juhl", która cumuje przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego. Spotkanie z marynarzami zakończy trzydniową wizytę pary książęcej w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • ali, 2014-05-16 10:41:01

  no super teraz dunczycy bed nam wciskac swlom a my wszyscy bedziemy za to placic krocie. od razu najlepiej pozamykac wszystie kopalnie i oddac kase danii
 • rrr, 2014-05-16 09:36:00

  25 tysiecy rodzin z Danii ma szanse zarabiać na Polsce montujac tutaj swój złom.super.......
 • diament, 2014-05-16 06:31:31

  Dziękujemy parze ksiażęcej z Danii za zainteresowanie polską energetyką wiatrową. A wprost mówiąc chodzi o otwarcie rynku zbytu na wiatraki firm Vestas i Siemens oraz zagospodarowanie odpadów czyli wywóz do Polski wiatrakowego złomu. Fabryki i miejsca pracy znajdują się w Danii a złom wiatrakowy, i ...obszary zajęte pod ekspansję bezużytecznej wiatrakowej technologii znajdować trzeba poza granicami na "bliskim wschodzie w ciemnogrodzie". Należy podziękować tym ludziom za dbałość o własne interesy kosztem tysięcy ludzi w innych miejscach na świecie.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: