PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowa komunikacja sposobem na krakowski smog?

  • AW    4 listopada 2015 - 15:34
Darmowa komunikacja sposobem na krakowski smog?
Bezpłatny transport publiczny byłby zachęta do zostawiania aut w garażach - twierdzi LA (fot..mpk.krakow.pl)

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa zaapelowało do prezydenta Krakowa o podjęcie nadzwyczajnych działań w związku z utrzymującymi się od kilku dni wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu. Stowarzyszenie proponuje m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej aż do odwołania.
- Od początku października nie było w Krakowie dnia, kiedy średnie dobowe stężenie pyłu PM10 byłoby w normie – przypomina Łukasz Gibała, przewodniczący Stowarzyszenia. - Z apogeum tej sytuacji mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, kiedy to norma wynosząca 50 µg/m3 była codziennie przekraczana co najmniej ponad dwukrotnie, a w niektórych przypadkach nawet czterokrotnie – dodaje.

Smog zabija

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska najwyższe w tych dniach stężenie zanotowano w nocy z 2 na 3 listopada i wynosiło ono 314 µg/m3, a więc 628% normy.

Przedstawiciele Logicznej Alternatywy powołują się na alarmujące szacunki, według których w Polsce brudne powietrze przyczynia się do 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. W Krakowie jest to ok. 600 zgonów rocznie. - Konsekwencje zignorowania obecnej sytuacji mogą być dramatyczne – ocenia Adrianna Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy. - Władze miasta muszą podjąć w tej sprawie natychmiastowe działania – dodaje.

Więcej komunikatów, mniej aut

Członkowie Stowarzyszenia apelują do prezydenta Majchrowskiego przede wszystkim o podjęcie trzech działań.

- Po pierwsze, akcja informacyjna skierowana do mieszkańców; po drugie – zachęcanie do rezygnacji z własnych samochodów na rzecz komunikacji miejskiej; wreszcie po trzecie – bezpłatny transport publiczny do odwołania – wymienia Gibała.

Logiczna Alternatywa uważa, że miasto powinno dostępnymi sobie środkami masowego przekazu ostrzegać mieszkańców (zwłaszcza tych szczególnie zagrożonych, czyli dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze czy astmatyków) o wysokim stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu i zachęcać ich do ograniczenia wychodzenia z domów.

- Apel prezydenta miasta do Krakowian o rezygnację w tych dniach z własnego samochodu na rzecz komunikacji publicznej oraz dodatkowa zachęta, jaką byłby bezpłatny transport, powinny pozwolić przynajmniej częściowo wyeliminować zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych – uzasadnia Siudy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.