PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowe parkingi dla samochodów elektrycznych w Rzeszowie?

  • MN    25 kwietnia 2016 - 10:40
Darmowe parkingi dla samochodów elektrycznych w Rzeszowie?
Samochody elektryczne z ulgą na "tankowanie" i parkowanie? Samorządy coraz częściej wyciągają rękę do kierowców, którzy dbają o środowisko. (fot. pixabay)

• Prezydent Rzeszowa chce, aby kierowcy samochodów elektrycznych parkowali w mieście za darmo.
• Radni będą głosować na wtorkowej sesji w sprawie zmiany uchwały płatnym parkowaniu w mieście.
• Wcześniej władze miasta wprowadziły ulgi dla kierowców niepełnosprawnych oraz właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych.
W Rzeszowie szykuje się ekologiczna rewolucja na drogach? Być może mieszkańcy wkrótce zaczną zmieniać swoje zwykłe samochody na pojazdy elektryczne. Wszystko dzięki uchwale rady miasta, która ma sprawić, że właściciele aut elektrycznych będą parkować prawie za darmo, a dokładniej - za symboliczną złotówkę miesięcznie.

We wtorek, 26 kwietnia, rzeszowscy radni będą głosować nad uchwałą, która zmienia zasady płatnego parkowania na drogach publicznych. W nowej uchwale znajduje się punkt poświęcony samochodom z napędem elektrycznym. Jeśli radni zaopiniują pozytywnie, kierowcy aut elektrycznych będą parkować swoje pojazdy na drogach miejskich za symboliczną złotówkę miesięcznie. Uchwała dotyczy parkingów w podstrefie I, niebieskiej i pomarańczowej.

Czytaj też: Wypożyczalnia aut elektrycznych: Wrocław ujawnia termin

To kolejna zmiana opłat w rzeszowskim systemie parkowania. Niedawno radni tego miasta zgodzili się na obniżenie abonamentu dla kierowców niepełnosprawnych – również do symbolicznej złotówki miesięcznie. Z kolei dla samochodów elektrycznych i hybrydowych obniżono stawkę opłaty miesięcznej o połowę. Dotychczas parking w strefie niebieskiej wynosił 200 zł a w pomarańczowej – 120 zł. Po zmianach abonament został obniżony kolejno do 100 zł i 60 zł. Teraz jednak samochody elektryczne mają parkować za złotówkę.

Poprzednie uchwały w sprawie zmiany opłat w systemie parkowania rzeszowscy radni przyjęli jednogłośnie. Istnieje więc duża szansa, że uchwała w sprawie parkowania samochodów elektrycznych również zostanie przegłosowana. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Czytaj też: Samochody elektyczne, Smart Cities: jak przyszłość aut na prąd?

Popularność samochodów elektrycznych w Polsce ma sukcesywnie rosnąć. Według danych z raportu „Przyszłość miast” ośrodka dialogu i analiz THINKTANK jeszcze pół roku temu w Polsce znajdowało się 250 punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Do 2020 roku ma być takich punktów 46 tysięcy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.