PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzja wojewody wielkopolskiego ws. zbiorników dla płazów

  • PAP    6 października 2011 - 16:13
Decyzja wojewody wielkopolskiego ws. zbiorników dla płazów

Trzy zastępcze zbiorniki rozrodcze dla płazów powstaną na wielkopolskim odcinku autostrady A2 Trzciel - Nowy Tomyśl w gminie Miedzichowo. Pozwolenie na budowę wydał w czwartek wojewoda Piotr Florek.
W ramach inwestycji powstaną trzy zastępcze zbiorniki rozrodcze dla płazów, w rejonie zbiorników planuje się także budowę płotków naprowadzających i ostoi dla płazów i gadów. Drogowcy usypią w tym celu pryzmy kamieni oraz nasadzą drzewa i krzewy.

- Planowane przedsięwzięcie położone w obszarze Natura 2000 "Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry" realizowane jest w ramach obowiązku wykonania kompensacji przyrodniczej, wynikającego z decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (zabierz głos/oceń prezydenta) - poinformował rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

RDOŚ zobowiązał inwestora do przeprowadzenia monitoringu płazów i gadów w celu dokonania oceny i weryfikacji skuteczności zaprojektowanych działań.

Jak poinformował Stube, przeprowadzony w 2010 r. monitoring migracji płazów i gadów na wielkopolskim odcinku autostrady A2 wykazał, że rozwiązania zaproponowane w raporcie oddziaływania na środowisko, ujęte w projekcie budowlanym autostrady A2, w zakresie oddziaływania inwestycji na populację płazów i gadów, są niewystarczające.

W raporcie z monitoringu jako najważniejsze działania z zakresu kompensacji przyrodniczej uznano budowę zastępczych zbiorników rozrodczych na terenach, gdzie przed rozpoczęciem budowy istniały zbiorniki naturalne.

Decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: