PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzja wojewody wielkopolskiego ws. zbiorników dla płazów

  • PAP    6 października 2011 - 16:13
Decyzja wojewody wielkopolskiego ws. zbiorników dla płazów

Trzy zastępcze zbiorniki rozrodcze dla płazów powstaną na wielkopolskim odcinku autostrady A2 Trzciel - Nowy Tomyśl w gminie Miedzichowo. Pozwolenie na budowę wydał w czwartek wojewoda Piotr Florek.
W ramach inwestycji powstaną trzy zastępcze zbiorniki rozrodcze dla płazów, w rejonie zbiorników planuje się także budowę płotków naprowadzających i ostoi dla płazów i gadów. Drogowcy usypią w tym celu pryzmy kamieni oraz nasadzą drzewa i krzewy.

- Planowane przedsięwzięcie położone w obszarze Natura 2000 "Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry" realizowane jest w ramach obowiązku wykonania kompensacji przyrodniczej, wynikającego z decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (zabierz głos/oceń prezydenta) - poinformował rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

RDOŚ zobowiązał inwestora do przeprowadzenia monitoringu płazów i gadów w celu dokonania oceny i weryfikacji skuteczności zaprojektowanych działań.

Jak poinformował Stube, przeprowadzony w 2010 r. monitoring migracji płazów i gadów na wielkopolskim odcinku autostrady A2 wykazał, że rozwiązania zaproponowane w raporcie oddziaływania na środowisko, ujęte w projekcie budowlanym autostrady A2, w zakresie oddziaływania inwestycji na populację płazów i gadów, są niewystarczające.

W raporcie z monitoringu jako najważniejsze działania z zakresu kompensacji przyrodniczej uznano budowę zastępczych zbiorników rozrodczych na terenach, gdzie przed rozpoczęciem budowy istniały zbiorniki naturalne.

Decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.