PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Ziemi w Krakowie

  • GK    10 kwietnia 2013 - 10:50
Dni Ziemi w Krakowie

Tradycyjnie w kwietniu Kraków świętuje Dni Ziemi. – Dni Ziemi to jedno z najważniejszych naszych przedsięwzięć, promujących ekologię” – mówił Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa podczas konferencji prasowej inaugurującej obchody święta naszej planety.
„Pokazując inwestycje w dziedzinie środowiska, organizując happeningi, rajdy rowerowe czy zbiórki surowców wtórnych chcemy zachęcić krakowian do proekologicznych zachowań" - wskazywał wiceprezydent Krakowa.

Zdaniem Tadeusza Trzmiela, realizowane przez Kraków imprezy przynoszą efekty.

„Mieszkańcy Krakowa są coraz bardziej świadomi ekologicznie, czego dowodem są choćby inicjatywy antysmogowe czy olbrzymie zainteresowanie wymianą starych pieców na paliwo stałe. Tylko w tym roku wpłynęło do urzędu miasta już ponad 1200 takich wniosków. Zanosi się więc na rekord także dzięki temu, że z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało nam się pozyskać na dotacje dodatkowe 3,5 mln zł" - informował wiceprezydent Trzmiel.

Kraków będzie świętować Dni Ziemi już po raz piętnasty, natomiast towarzysząca im Krakowska Wystawa Ekologiczna, przyciągająca coraz więcej zwiedzających, odbędzie się po raz dwunasty. Krakowskie obchody święta planety przebiegają w formule partnerskiej.

Przez dwa tygodnie szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w działania ekologiczne. Poza spółkami komunalnymi i miejskimi, w organizację Dni Ziemi włączają się placówki oświatowe, domy kultury, proekologiczne stowarzyszenia i fundacje.

Co czeka mieszkańców miasta w tym roku?

- Obchody Dni Ziemi 2013 rozpoczęły się na początku kwietnia akcjami i przedsięwzięciami organizowanymi przez placówki oświatowe. Przyjemne połączono z pożytecznym - młodzi ludzie zdobywali wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego oraz zachowań proekologicznych w czasie zabaw, wycieczek i konkursów. Sprzątali tereny wokół swoich szkół i sadzili tam zieleń" - mówiła Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

W tym roku Krakowska Wystawa Ekologiczna wraca do Nowej Huty. „W dniach 19 - 20 kwietnia zapraszamy na aleję Róż. Pokazywane będą m.in. inwestycje ekologiczne miejskich spółek komunalnych" - wymienia dyrektor wydziału kształtowania środowiska.

Odbędzie się prezentacja projektu „Ogrody Nowej Huty", przygotowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawi możliwości finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska.

„Chcemy skupić się głównie na kwestii ochrony powietrza, na nowych możliwościach finansowania działań zmierzających do walki ze smogiem" - mówiła Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W czasie Krakowskiej Wystawy Ekologicznej prowadzona będzie zbiórka surowców, za które można otrzymać sadzonki kwiatów i krzewów. Warto podkreślić, że krakowianie coraz efektywniej uczestniczą w tej akcji. Przypomnijmy, że w 2012 roku pobito rekord - zebrano aż 2,61 t butelek PET, 1,29 t puszek aluminiowych oraz 1,5 t baterii! W nagrodę rozdano aż 13 640 sadzonek roślin balkonowych i krzewów.

Dniom Ziemi towarzyszą liczne wydarzenia związane z tematyką ekologiczną (17-23 kwietnia). Turniej wiedzy o środowisku „Młodym okiem na zieleń", bajki ekologiczne, ślubowanie małych ekologów, warsztaty twórczego recyklingu, występy młodych artystów, ale także rajd rowerowy wokół łąk nowohuckich, ekospacery, spotkanie młodych ekologów oraz zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - to tylko niektóre z nich.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ramach Dni Ziemi odbędzie się sadzenie drzew z udziałem władz Krakowa. W tym roku nowe okazy lip drobnolistnych nasadzane będą w poniedziałek, 22 kwietnia, o godzinie 13.00 przy ul. Zakole w Kantorowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.