Do 2025 r. milion samochodów elektrycznych będzie jeździć po polskich drogach

Do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych - zakłada Plan Rozwoju Elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, które przyjął resort energii.
Do 2025 r. milion samochodów elektrycznych będzie jeździć po polskich drogach
Projekt rozwoju elektromobilności - jak przekonuje szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski - ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego Polski. (Fot. Pixabay)

W tym tygodniu ruszają konsultacje społeczne dokumentów.

Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń generowanych przez transport. W ub. tygodniu Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), organizacja zrzeszająca największe firmy i organizacje branży, wyliczyła - w oparciu o dane Eurostatu, że w sektorze transportu w latach 2005-2014 - emisja gazów cieplarnianych zwiększyła się o niemal 26 proc. W tym czasie przemysł zwiększył w tym czasie emisję o ponad 12, 5 proc., rolnictwo nieco ponad 3,1 proc. Sektor energetyczny zmniejszył zaś emisję o 9,64 proc. Jeszcze bardziej ograniczyło ją budownictwo - ponad 13,2 proc.

Projekt rozwoju elektromobilności - jak przekonuje szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski - ma też przyczynić się do wzrostu gospodarczego Polski. - Musimy szukać własnych dróg do zyskiwania przewag konkurencyjnych oraz rozwiązań, które mogą dać odpowiedni efekt gospodarczy - ocenił Tchórzewski. Jak podkreślił, realizacja tego planu wpisuje się w przyjęty przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju.

Czytaj też: Szczecin: Pożyczki z WFOŚiGW na ekologiczne pojazdy

Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego, jako jednego z przedsięwzięć, które mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

- Chcemy być częścią światowego przemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce. Chcemy wyprzedzać światowe trendy. Wierzę, że elektromobilność będzie jednym z kół zamachowych nie tylko dla rozwoju polskich przedsiębiorstw, ale także polskiej nauki - ocenił Tchórzewski.

Polska jest zainteresowana rozwojem produkcji aut elektrycznych. (Fot. Pixabay)
Polska jest zainteresowana rozwojem produkcji aut elektrycznych. (Fot. Pixabay)

Uzupełnieniem planu są rozwiązania dotyczące budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, które zostały zdefiniowane w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

W ub. tygodniu podczas konferencji "Nafta Chemia, Gaz Tchórzewski powiedział, że Polska jest zainteresowana rozwojem produkcji aut elektrycznych. - Chcemy w tym kierunku wyjść, przeznaczając na to znaczne pieniądze - mówił.

- Nie chcemy jednak niszczyć rynku paliw konwencjonalnych. Zmiany muszą zachodzić ewolucyjnie - dodał. Poinformował, że na starcie będą prawdopodobnie "duże ułatwienia, jeśli chodzi o podatki i ceny".

W środę (14 września) PGE, Tauron, Energa i Enea zmieniły treść wniosku do UOKiK w sprawie zgody na utworzenie spółki ElectroMobility Poland. Celem spółki ma być stworzenie podstaw do rozwoju elektromobilności, a nie budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji samochodów elektrycznych, jak podawano we wtorek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nawet na kąpiel też was nie będzie stać - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html

Szalom, 2016-09-25 14:46:32 odpowiedz

POlaczkow nawet na Rower nie stać ! szalom

xfhyj, 2016-09-20 11:34:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE