PARTNER PORTALU
  • BGK

Do gmin trafi więcej pieniędzy na profilaktykę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 maja 2011 - 07:08
Do gmin trafi więcej pieniędzy na profilaktykę

Pieniądze na profilaktykę i edukację zdrowotną trafią do samorządów z NFZ oraz z akcyzy na papierosy i alkohol, a także z dopłat w grach objętych monopolem państwa.
Narodowy Fundusz Zdrowia co roku będzie musiał przeznaczyć na profilaktykę zdrowotną 0,5 proc. swojego budżetu (obecnie to około 280 mln zł). Oznacza to, że środków na badania profilaktyczne i zapobieganie nowotworom (m.in. badania cytologiczne i mammograficzne) będzie dwukrotnie więcej niż w tym roku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dodatkowo fundusz będzie mógł te pieniądze przekazać samorządom, do czego obecnie nie ma prawa. W efekcie dziś programy zdrowotne dla swoich mieszkańców finansują tylko najbogatsze samorządy. Takie działania prozdrowotne prowadzi 90 proc. powiatów, ale z braku środków finansowych stać na nie niewiele gmin.

Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zdrowiu publicznym, który resort zdrowia przekazał do konsultacji wewnętrznych.

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta ds. zdrowia Związku Powiatów Polskich, przekazanie samorządom pieniędzy na profilaktykę ma sens, bo ich programy są realizowane sprawniej i efektywniej niż te finansowane z NFZ. Mimo że fundusz od lat zachęca do bezpłatnych badań w kierunku wykrywania chorób nowotworowych, wciąż niewiele osób z nich korzysta.

Projekt ustawy przewiduje również, że zostanie utworzony fundusz profilaktyki uzależnień. Na jego konto będzie wpływała część środków z akcyzy na papierosy i alkohol oraz 3 proc. wpływów z dopłat w grach objętych monopolem państwa (wnoszonych przez firmy organizujące takie gry).

Resort zdrowia szacuje, że fundusz będzie dysponował rocznie około 200 mln zł. Mają być one przeznaczone przede wszystkim na profilaktykę uzależnień. Takie programy będą mogły tworzyć (i pozyskiwać na nie dofinansowanie z NFZ) gminy, powiaty i województwa – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Bujak, 2011-05-26 18:24:05

    Zapraszamy samorządy do współpracy z nami pod kątem zapobiegania schorzeniom kręgosłupa dzieci i młodzieży.Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006-2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie... inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowe – szkieletowych Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Działamy na bazie wieloletnich doświadczeń jak i na bazie urządzeń skutecznych do wykrywania zaburzeń sylwetki. Fundacja "Akademia Zdrowych Pleców"stawia sobie za cel by każda szkoła Polska miała na wyposażeniu urządzenia zaprezentowane na naszych stronach. Dyrektor Generalny Ryszard Bujak  rozwiń