PARTNER PORTALU
  • BGK

Do wykorzystania jest 700 mln euro

  • PAP    29 kwietnia 2013 - 07:18
Do wykorzystania jest 700 mln euro

Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcają samorządy do korzystania z pieniędzy na inwestycje w ochronę środowiska.
Minister środowiska Marcin Korolec powiedział, że do wykorzystania jest 700 mln euro. To środki unijne zaoszczędzone w programie infrastruktura i środowisko.

Minister który w piątek był gościem Konwentu Marszałków Województw RP w Białymstoku powiedział, że chodzi głównie o inwestycje w oczyszczalnie ścieków. Szanse na realizację będą miały projekty w aglomeracjach powyżej 10 tys. mieszkańców, a nie jak dotychczas 15 tysięcy. Zmiana wynika z nowych norm. „Po prostu rozumienie wymogów środowiskowych się zmieniło" - powiedział Korolec.

Ministerstwo zaprosiło już samorządy województw do przeanalizowania na nowo Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych tak, by można było zagospodarować wszystkie środki unijne jakie są w dyspozycji, ale także jednocześnie, by skala planowanych inwestycji odpowiadała realnym potrzebom.

Z analiz ministerstwa wynika na przykład, że o 40 proc. w stosunku do realnych potrzeb są przeszacowane inwestycje kanalizacyjne. Korolec powiedział, że być może jest to efekt „entuzjastycznego planowania tych inwestycji wiele lat temu i myślenia, że skoro są pieniądze, to trzeba je zagospodarować".

Korolec powiedział, że większego wysiłku niż dotychczas sądzono, trzeba ze strony samorządów w kwestii oczyszczania ścieków. Dodał, że z bieżącej perspektywy finansowej UE jest jeszcze „kilkaset milionów euro" do wykorzystania.

To pieniądze zaoszczędzone w programie, głównie w przetargach na konkretne inwestycje w projektach. „Będziemy też zapraszać marszałków do tego, żeby podejmowali taką refleksję, czy na ich terenie takie inwestycje są możliwe, są konieczne" - powiedział Korolec.

Zaznaczył, że są też na to krajowe środki z NFOŚiGW na współfinansowanie. Korolec poinformował, że są właśnie przygotowywane konkursy na te inwestycje. Wymaga to jeszcze zgody Komisji Europejskiej, więc konkursy nie będą ogłoszone „natychmiast".

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Krystian Szczepański, który również był gościem konwentu marszałków, powiedział, że fundusz ma pieniądze na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. mieszkańców.

NFOŚiGW chce przekazywać środki na prefinansowanie takich inwestycji w formie pożyczek, by inwestycje na oczyszczalnie w aglomeracjach z 10 tys. mieszkańców mogły zostać przygotowane i rozpoczęte. Fundusz chce jednocześnie zachęcić samorządy do złożenia wniosków do programu Infrastruktura i Środowisko, co pozwoli na zrefundowanie tych środków, zwrócenie pożyczki i uzyskanie unijnej dotacji.

Na inwestycje związane z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych NFOŚiGW miał 400 mln zł. Szczepański nie powiedział, ile pieniędzy zostało wykorzystanych, ale zaznaczył, że środki są i nie ma obaw, że ich zabraknie.

Deklarował, że fundusz zabezpieczy pieniądze, o które wystąpią samorządy. NFOŚiGW oferuje gminom dopłaty do kredytów, do wykupu obligacji, pożyczki w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych oprocentowane 3 proc. rocznie, które przy refundacji mogą być umarzane. Najczęściej samorządy aplikują o pożyczki.

NFOŚiGW ma też środki na lokalne, tzw. kontenerowe oczyszczalnie ścieków, które można budować tam, gdzie ze względów ekonomicznych nie opłaca się tradycyjna oczyszczalnia komunalna. Są też pieniądze na przydomowe oczyszczalnie i na podłączenie się do już istniejącej kanalizacji. Mieszkańcy mogą dostać dotacje lub pożyczki na takie przyłącze za pośrednictwem gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: