PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe 150 mln zł na kolektory

  • GK    29 lipca 2012 - 06:56
Dodatkowe 150 mln zł na kolektory

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o połowę zwiększył pulę dopłat do kolektorów. Najchętniej kupują je mieszkańcy Śląska i Podkarpacia. Najmniej jest ich w woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim.
Uruchomiony w 2010 roku program 45 proc. dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 mln zł. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75 proc. umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

„Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyłyby się już w przyszłym roku” – powiedziała Maria Milewska – koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą, że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45 proc. dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Sukcesem programu jest utrzymywanie się a nawet lekki spadek – o 1,6 proc. – średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/mkw. w I półroczu 2011r – średnia cena wynosiła 2288 zł/m2, natomiast w I półroczu 2012 r -2252 zł/mkw.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.