PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansują kolejne przydomowe oczyszczalnie

  • AW/nfosigw.gov.pl    29 grudnia 2011 - 12:33
Dofinansują kolejne przydomowe oczyszczalnie

Od 2 stycznia można wnioski o dofinansowanie w ramach budżetu na rok 2012 w ramach programu „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”.




Jak przypomina Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wnioski o dofinansowanie w ramach budżetu na rok 2012 należy składać w kancelarii NFOŚiGW od 2 stycznia 2012 r. w godzinach jej pracy (tj. od 7.30 do 15.30).

Program przewidziany jest do wdrażania w latach 2011 – 2015. Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciagły. Budżet programu wynosi 300 mln zł w tym: dla zwrotnej formy dofinansowania 150 mln zł i dla bezzwrotnej formy dofinansowania 150 mln zł.

Celem programu jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych poprzez zapewnienie dofinansowania przedsiewziec majacych na celu wypełnienie wymogów Dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania scieków komunalnych.

Beneficjentami programu są jednostki samorzadu terytorialnego i ich zwiazki lub podmioty swiadczace usługi publiczne w ramach realizacji zadan własnych jednostek samorzadu terytorialnego.

Wsparciem finansowym objete jest zagospodarowanie scieków bytowo-gospodarczych powstajacych w gospodarstwach domowych (w tym również zarzadzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użytecznosci publicznej. Odpowiedzialnosc za wybór odbiorców pomocy (włascicieli wskazanych posesji do posadowienia przydomowej oczyszczalni scieków lub wykonania podłaczenia do kanalizacji sanitarnej) ponosi beneficjent.

Program zakłada budowę około 11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków obsługujących  ponad 44 tys. mieszkańców (umożliwi to oczyszczenie około 1,3 mln m3 ścieków w ciągu roku). Fundusz przewiduje również, że wybudowanych zostanie prawie 21 tys. podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych (w tym ok. 16,7 tys. podłączeń grawitacyjnych i ok. 4 tys. podłączeń ciśnieniowych i podciśnieniowych) o łącznej  długości około 34 km, z których skorzysta ponad 82 tys. mieszkańców (umożliwi to oczyszczenie ok. 2,4 mln m3 ścieków w ciągu roku).

Wnioski i formularze można znaleźć tu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.