PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląscy biskupi włączają się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza

  • PAP/rs    5 grudnia 2017 - 15:34
Dolnośląscy biskupi włączają się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza
W zeszłym tygodniu Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe dla całego regionu. Fot. Shutterstock.com

Wierni we wszystkich parafiach na Dolnym Śląsku w najbliższą niedzielę usłyszą biskupie wezwanie, by nie palić w piecach odpadami czy plastikowymi przedmiotami. Hierarchowie trzech dolnośląskich diecezji apelują o wspólne zadbanie o czyste powietrze.
• Apel w sprawie jakości powietrza ogłosili we wtorek biskupi trzech diecezji: wrocławskiej - arcybiskup Józef Kupny, świdnickiej: biskup Ignacy Dec i legnickiej: biskup Zbigniew Kiernikowski.

• W zeszłym tygodniu Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe dla całego regionu.

• Hierarchowie podkreślili w liście, że przed wdrożeniem nowych przepisów oraz nowoczesnych technologii powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów.

- Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce - czytamy w apelu.

Hierarchowie przypomnieli, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi, a jest szczególnie groźna dla dzieci, seniorów oraz osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

W liście biskupi zwrócili uwagę na pozytywne działania samorządowców i organizacji, zmierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Zastrzegli, że walka ze smogiem nie polega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń. "Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym mieszkający w miastach oddychają będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób wcześniejszej umieralności" - napisali biskupi.

Hierarchowie wskazali, że papież Franciszek zachęca do prostych czynności dnia codziennego przyczyniających się do poprawy jakości powietrza, jak korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. - Wielkie cele osiąga się małymi krokami - napisali biskupi.

Do apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Prezes WFOŚiGW Łukasz Kasztelowicz poinformował, że Fundusz chce przyłączyć się do akcji antysmogowej wspomagając finansowo działania edukacyjne, które zmierzają do zmiany zachowań. - To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania to smog zostałby w całości wyeliminowany - powiedział prezes Funduszu podczas prezentacji listu biskupów.

List biskupów zostanie odczytany w niedzielę w parafiach na Dolnym Śląsku.

W czwartek, w zeszłym tygodniu, radni sejmiku woj. dolnośląskiego niemal jednogłośnie przegłosowali trzy uchwały antysmogowe. Przewidują one m.in. zakaz stosowania na terenie województwa od lipca 2018 r. najgorszej jakości paliw stałych i docelowy zakaz palenia węglem we Wrocławiu od 2028 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.