PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie, Wrocław, Rafał Dutkiewicz apeluje do marszałka o działania antysmogowe

  • pt    25 stycznia 2016 - 10:57
Dolnośląskie, Wrocław, Rafał Dutkiewicz apeluje do marszałka o działania antysmogowe

• Rafał Dutkiewicz chce aby dolnośląski sejmik przyjął ustawę antysmogową na wzór Małopolski.
• Wszelkie nadania wskazują na występowanie wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.
• Działania prowadzone przez władze miasta dotyczące likwidacji niskiej emisji w ramach programu Kawka są niewystarczające.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przesłał pismo do marszałka województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, w którym zwraca się z prośbą o podjęcie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie Aglomeracji Wrocławskiej, w których spalane są paliwa stałe.

Opracowanie uchwały – zdaniem prezydenta Wrocławia - uzasadnione jest w szczególności tym, że pomiary jakości powietrza, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, wskazują na występowanie wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.

Przekraczane są poziomy dopuszczalne i docelowe pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że przekroczenia 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 występują głównie w okresie grzewczym, tj. od października do marca. Związane jest to z faktem, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wówczas emisja z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi.

Zdaniem Dutkiewicz działania prowadzone przez władze miasta dotyczące likwidacji niskiej emisji w ramach programu Kawka – dopłata 70 proc. (maksymalnie 12 tysięcy zł) do wymiany pieca lub kotła opalanego paliwem stałym na ogrzewanie ekologiczne, realizowane w latach 2014-2018 (całkowity koszt dotacji 40 mln zł), nie są wystarczające do spełnienia standardów jakości powietrza.

Wobec tego wprowadzenie uchwały niezbędne jest ze względu na ochronę zdrowia mieszkańców oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko, a także ze względu na obowiązek dotrzymania norm określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24.08.2012r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2012r., poz. 1031).

- Jednocześnie uprzejmie informuję o gotowości współpracy merytorycznej w przedstawionym zakresie – deklaruje prezydent Rafał Dutkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • glewesw, 2016-01-26 10:17:15

    Ty zmiksowany buraku z Rymaszowa! Przez Twoją antypolitykę dotyczącą transportu miejskiego mamy wzrost korków i totalny bałagan! Mam nadzieję, że historia kołem się toczy i rozliczą cię z każdego dnia twojego nieróbstwa!
  • XYZ, 2016-01-25 17:16:36

    Ustawę? Proszę uważniej pisać artykuły :)