PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie, zanieczyszczenie powietrza: Ruszają prace nad uchwałą antysmogową

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 17:55
Dolnośląskie, zanieczyszczenie powietrza: Ruszają prace nad uchwałą antysmogową

W wielu miejscach województwa dolnośląskiego stan zanieczyszczenia powietrza jest alarmujący (fot.umwd.dolnyslask.pl)

• Na Dolnym Śląsku ruszają konsultacje w sprawie projekt uchwały antysmogowej.
• Uchwała jest konieczna ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu.
• Na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w dolnośląskim przeznaczono 290 mln euro.
Zarząd województwa dolnośląskiego rozpoczyna konsultacje społeczne, których efektem będzie projekt uchwały antysmogowej. Powstanie on prawdopodobnie w czerwcu, a kompleksowe działania związane z poprawą jakości powietrza w regionie powinny zostać opracowane do końca roku.

W styczniu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zwrócił się do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego z prośbą o podjęcie przez sejmik województwa uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie Aglomeracji Wrocławskiej.

Czytaj też: Zanieczyszczenie powietrza w miastach: Gdzie najbrudniejsze, a gdzie najczystsze?

Dutkiewicz argumentował, że uchwała jest konieczna ponieważ pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują na występowanie we Wrocławiu wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. "Przekraczane są poziomy dopuszczalne i docelowe pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. Z przeprowadzonych analiz wynika, że przekroczenia 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 występują głównie w okresie grzewczym, tj. od października do marca. Związane jest to z faktem, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wówczas emisja z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi" - podkreślił Dutkiewicz.

Czytaj też: Wrocław: Komunikacja miejska za darmo w okresie smogu

Z apelem o projekt uchwały antysmogowej do władz województwa zwrócił się również prezydent Legnicy. "Również prezydenci i burmistrzowie innych miast dolnośląskich są zainteresowanie taką uchwałą. Dlatego chcemy by dotyczyła ona całego województwa, a nie tylko Wrocławia" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Według danych przedstawionych przez dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, dra Macieja Zatheya, we Wrocławiu w ciągu roku stężenie pyłów zwieszonych przekroczone jest średnio przez 80 dni. Podobnie jest w Legnicy. Z kolei w Nowej Rudzie, niewielkim mieście w powiecie kłodzkim, takie przekroczenia notowane są przez ponad 120 dni w roku. "To pokazuje, że problem zanieczyszczenie powietrza występuje w zasadzie w całym województwie i związany jest przede wszystkim z emisją z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi" - mówił Zathey.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: