PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk: 65,6 mln złotych na wymianę pieców węglowych

  • bad    27 września 2015 - 12:52
Dolny Śląsk: 65,6 mln złotych na wymianę pieców węglowych
Węglowe piece będą wymieniane na instalacje gazowe. Fot. polkowice.eu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu przeznaczył ponad 65,6 mln złotych w ramach programu Kawka na m.in.: wymianę pieców węglowych na instalacje gazowe, elektryczne czy solary w stolicy Dolnego Śląska, Jeleniej Górze, Legnicy, Szczawnie Zdroju, Nowej Rudzie i Świdnicy.
Łącznie około 200 mln złotych wyniosło wsparcie Funduszu na nowe instalacje do odsiarczania spalin we wrocławskiej Kogeneracji i w elektrowni Turów - takie informacje przekazał prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa.

Aleksander Marek Skorupa poinformował także o pionierskim w skali kraju projekcie mobilnej stacji diagnostycznej, która kontroluje stan techniczny i wpływ na środowisko autobusów oraz ciężarówek poruszających się na ulicach Dolnego Śląska. To zadanie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wspierane finansowo przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

Aleksander Marek Skorupa przypomniał także, że Fundusz w ciągu ostatnich piętnastu lat przeznaczył 32 mln złotych na dofinansowanie monitoringu stanu środowiska prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Kawka: 278 mln złotych do 2018 roku

Program Kawka finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To druga edycja programu.

Planowany na lata 2014-2018 budżet przedsięwzięcia wyniesie 278 mln złotych. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.