PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk też walczy ze smogiem

  • PAP/em    6 listopada 2015 - 14:04
Dolny Śląsk też walczy ze smogiem
Wyniki badania zanieczyszczenia powietrza przeprowadzane na początku listopada są alarmujące(fot. wburris, flickr,cc)

Smog dotyczy nie tylko dużych miastach, ale całego regionu. Badania potwierdziły przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10.
Największe przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, będącego głównym składnikiem smogu, zanotowano w minioną środę (4.11) w Legnicy. Poziom stężenia średniodobowego wynosił tam 237 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 200.

Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Barbara Szygulska poinformowała, że w tym okresie we Wrocławiu notowano stężenia PM10 na poziomie od 158 do 182 mikrogramów.

Korzysta prognoza na przyszłość

- To efekt rozpoczęcia sezonu grzewczego i niekorzystnej pogody. Niska temperatura rano doprowadza do zjawiska inwersji i zatrzymania szkodliwych substancji w powietrzu, powstających na skutek spalania słabej jakości paliwa. Pogoda jest bezwietrzna, co potęguje to zjawisko - powiedziała naczelnik.

Czytaj też: Będzie zakaz wjazdu do centrum Krakowa. Przez smog

Jak dodała, prognozy pogody na najbliższe dni są korzystne, ponieważ będzie wiał wiatr, co zmniejszy stężenie zanieczyszczeń.

54 mln zł na walkę z niską emisją

Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski poinformował PAP, że na walkę z niską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczono w ostatnich dwóch latach we Wrocławiu ponad 54 mln zł.

Dodał, że w 2014 r. podpisano umowy na wymianę węglowych pieców z 310 osobami, a do października 2015 r. wpłynęły 853 wnioski i zawarto 760 umów.

Rzecznik podkreślił, że prowadzone są też akcje edukacyjne i informacyjne związane ze szkodliwością niskiej emisji, spalania śmieci oraz innych działań proekologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sieci ciepłownicze głupki, 2015-11-06 17:50:47

    Trzeba doprowadzać publiczną sieć ciepłowniczą do miast tak jak to jest w cywlizowanych krajach - a nie napędzać zyski Putinowi....