PARTNER PORTALU
 • BGK

Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja, NFOŚiGW: Cała nadzieja w gminach

 • Agnieszka Widera    18 stycznia 2017 - 06:19
Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja, NFOŚiGW: Cała nadzieja w gminach
Kilka dni mrozów pokazało, jak uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia jest smog będący efektem m.in. starego ogrzewania piecowego w indywidualnych domach (fot.pixabay)

• 50 proc., 75 proc., 80, a nawet 100 proc. – w zależności od gminy, kwoty dopłat dla indywidualnych mieszkańców do wymiany starych pieców na nowe proekologiczne systemy ogrzewania są różne.
• Niemniej, to właśnie samorządy w swoich programach walki z niską emisją dysponują wsparciem dla przeciętnego Kowalskiego, o ile takie pieniądze uda im się pozyskać czy wysupłać z budżetu.
• O pieniądze osoby indywidualne mogą się też starać bezpośrednio w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale nie we wszystkich i nie na wszystkie inwestycje.
• Powrotu KAWKI, czyli ogólnopolskiego programu realizowanego przez NFOŚiGW, nie należy się spodziewać. Centralny fundusz wyszedł z założenia, że pieniądze dla indywidualnych beneficjentów powinny być dzielone na poziomie regionu i gminy.
• Nowy program z myślą o mieszkańcach zapowiada Ministerstwo Energii. Ma to być forma zachęty do wymiany tradycyjnego ogrzewania na elektryczne.
Kilka dni mrozów pokazało, jak uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia jest smog będący efektem m.in. starego ogrzewania piecowego w indywidualnych domach. By zachęcić mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku, samorządy imają się różnych zachęt. Nic nie działa jednak tak, jak pieniądze, bo przecież wymiana ogrzewania to wydatek – i to spory.

Lepiej się pospieszyć

O tym, czy w danym roku gmina uruchomi system dopłat do wymiany ogrzewania, można dowiedzieć się zwykle ze strony internetowej urzędu, ale już szukanie konkretnego konkursu czy formularza w BIP może być czasochłonne.

Najlepiej zadzwonić lub wybrać się do urzędu (zwykle program pilotuje wydział/ biuro ochrony środowiska lub gospodarki) i po prostu zapytać. Warto się pospieszyć, bo pula pieniędzy w JST jest, jak wiadomo, ograniczona i rozpoczynające się w styczniu lub w lutym nabory szybko się kończą.

Ile dają gminy?

Od 12 stycznia mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza 7 tys. zł (dla gospodarstw domowych) dopłaty. – Jeśli mieszkańcy chcą ubiegać się o dofinansowanie w tym roku, muszą złożyć wniosek do 31 marca 2017 r. Jednak program jest wieloletni – to dopiero początek. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie także w kolejnych latach – informuje stołeczny ratusz.

Kraków, gdzie problem smogu jest szczególnie dotkliwy, zachęca mieszkańców do wymiany „kopciuchów” dopłatami w wysokości 80 proc., a jeszcze w ubiegłym roku było to 100 proc. dopłaty.

– Do 27 grudnia do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK wpłynęło ponad 5590 wniosków o likwidację ponad 8490 pieców i kotłów węglowych. Dla porównania, w roku 2015 takich wniosków było prawie 2400. Udzielono dotacji na kwotę ponad 77 mln zł, a zaplanowane i niewykorzystane w 2016 roku środki zostały przeniesione na rok 2017– wylicza krakowski magistrat.

Do kierowania kroków do gminnych urzędów zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W zależności od gminy, dofinansowanie może dotyczyć nie tylko podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale także zakupu nowoczesnego automatycznego kotła na węgiel, drewno lub pelet.

Z kolei w Gdańsku w tym roku zwiększono  kwotę dotacji na zamianę ogrzewania węglowego na ekologiczne: gazowe, elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– W tym roku zwiększyliśmy kwotę dotacji, jaką może uzyskać osoba fizyczna, prawna i przedsiębiorca z 4 tys. na 5 tys. zł – podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wysokość jednorazowej dotacji w Gdańsku ustala się według następujących zasad: dla osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz kościelnych osób prawnych) w przypadku przebudowy ogrzewania na gazowe, elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej – wynosi ona 100 procent łącznej wartości wydatków, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.×
KOMENTARZE (25)

 • Magdalena , 2018-01-23 06:17:50

  Do ZAŁAMANA: A fachowiec nie może dać pod fakturę protokołu wykonanych prac i zużyty części?- moim zdaniem ma taki obowiązek
 • PG, 2018-01-08 14:56:27

  Do ZAŁAMANA: a specyfikacja do faktury, na której będzie wyszczególnione co wchodzi w skład faktury, nie dopuszczają?
 • Gosik, 2017-11-22 20:34:23

  Moi rodzice to starsi ludzie postanowili wymienić węglowy piec na gazowy nie zostali poinformowani że zanim założą ogrzewanie muszę złożyć wniosek czego nie zrobili gdy poszli starać się o dofinansowanie usłyszeli że nie ma takiej możliwości gdyż nie złożyli wcześniej wniosku czy jest możliwość aby ...jednak mogli uzyskać dofinansowanie  rozwiń