Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja, NFOŚiGW: Cała nadzieja w gminach

  • Agnieszka Widera
  • 18-01-2017
  • drukuj
• 50 proc., 75 proc., 80, a nawet 100 proc. – w zależności od gminy, kwoty dopłat dla indywidualnych mieszkańców do wymiany starych pieców na nowe proekologiczne systemy ogrzewania są różne.
• Niemniej, to właśnie samorządy w swoich programach walki z niską emisją dysponują wsparciem dla przeciętnego Kowalskiego, o ile takie pieniądze uda im się pozyskać czy wysupłać z budżetu.
• O pieniądze osoby indywidualne mogą się też starać bezpośrednio w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale nie we wszystkich i nie na wszystkie inwestycje.
• Powrotu KAWKI, czyli ogólnopolskiego programu realizowanego przez NFOŚiGW, nie należy się spodziewać. Centralny fundusz wyszedł z założenia, że pieniądze dla indywidualnych beneficjentów powinny być dzielone na poziomie regionu i gminy.
• Nowy program z myślą o mieszkańcach zapowiada Ministerstwo Energii. Ma to być forma zachęty do wymiany tradycyjnego ogrzewania na elektryczne.
Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja, NFOŚiGW: Cała nadzieja w gminach
Kilka dni mrozów pokazało, jak uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia jest smog będący efektem m.in. starego ogrzewania piecowego w indywidualnych domach (fot.pixabay)

Kilka dni mrozów pokazało, jak uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia jest smog będący efektem m.in. starego ogrzewania piecowego w indywidualnych domach. By zachęcić mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku, samorządy imają się różnych zachęt. Nic nie działa jednak tak, jak pieniądze, bo przecież wymiana ogrzewania to wydatek – i to spory.

Lepiej się pospieszyć

O tym, czy w danym roku gmina uruchomi system dopłat do wymiany ogrzewania, można dowiedzieć się zwykle ze strony internetowej urzędu, ale już szukanie konkretnego konkursu czy formularza w BIP może być czasochłonne.

Najlepiej zadzwonić lub wybrać się do urzędu (zwykle program pilotuje wydział/ biuro ochrony środowiska lub gospodarki) i po prostu zapytać. Warto się pospieszyć, bo pula pieniędzy w JST jest, jak wiadomo, ograniczona i rozpoczynające się w styczniu lub w lutym nabory szybko się kończą.

Ile dają gminy?

Od 12 stycznia mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza 7 tys. zł (dla gospodarstw domowych) dopłaty. – Jeśli mieszkańcy chcą ubiegać się o dofinansowanie w tym roku, muszą złożyć wniosek do 31 marca 2017 r. Jednak program jest wieloletni – to dopiero początek. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie także w kolejnych latach – informuje stołeczny ratusz.

Kraków, gdzie problem smogu jest szczególnie dotkliwy, zachęca mieszkańców do wymiany „kopciuchów” dopłatami w wysokości 80 proc., a jeszcze w ubiegłym roku było to 100 proc. dopłaty.

– Do 27 grudnia do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK wpłynęło ponad 5590 wniosków o likwidację ponad 8490 pieców i kotłów węglowych. Dla porównania, w roku 2015 takich wniosków było prawie 2400. Udzielono dotacji na kwotę ponad 77 mln zł, a zaplanowane i niewykorzystane w 2016 roku środki zostały przeniesione na rok 2017– wylicza krakowski magistrat.

Do kierowania kroków do gminnych urzędów zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W zależności od gminy, dofinansowanie może dotyczyć nie tylko podłączenia do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale także zakupu nowoczesnego automatycznego kotła na węgiel, drewno lub pelet.

Z kolei w Gdańsku w tym roku zwiększono  kwotę dotacji na zamianę ogrzewania węglowego na ekologiczne: gazowe, elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– W tym roku zwiększyliśmy kwotę dotacji, jaką może uzyskać osoba fizyczna, prawna i przedsiębiorca z 4 tys. na 5 tys. zł – podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wysokość jednorazowej dotacji w Gdańsku ustala się według następujących zasad: dla osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz kościelnych osób prawnych) w przypadku przebudowy ogrzewania na gazowe, elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej – wynosi ona 100 procent łącznej wartości wydatków, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.

 


KOMENTARZE (15)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witam. W Margoninie (wielkopolska pow. chodzieski) nie mam dotacji na ten cel, czy mogę się starać na dofinansowanie z innej puli, jeśli tak, jakiej?

Magda, 2017-08-09 19:54:13 odpowiedz

Witam. Ja wniosek skladalam w grudniu 2016 i powinnam dostac 100% dotacji . Dostalam 6600 i nie wiem co dalej robic .... firma wyliczyla mi na 15.000 a ja mam tylko 6600 z umk ..pomocy !!

Anita, 2017-05-03 10:04:34 odpowiedz

Czy gminy lub urzędy powiatowe mają obowiązek przyjęcia takiego wniosku? Czy to zależy od urzędników?

Kaipirinha, 2017-03-17 12:14:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE