PARTNER PORTALU
  • BGK

Doradcy energetyczni NFOŚiGW dla gmin i spółdzielni

  • aw/PAP    10 października 2017 - 10:37
Doradcy energetyczni NFOŚiGW dla gmin i spółdzielni
Projekt obejmuje m.in. wsparcie w planowaniu i prowadzeniu inwestycji przyjaznych środowisku, wskazanie możliwych źródeł finansowania, a także prowadzenie działań edukacyjnych i szkoleń, w tym dla energetyków gminnych (fot.pixabay)

NFOŚiGW oferuje pomoc doradców energetycznych dla projektów efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.Doradcy energetyczni, a w całym kraju działa ich 76 są przygotowani, by nieodpłatnie pomagać we wdrażaniu konkretnych przedsięwzięć, np. samorządom.
• W Płocku odbyła się konferencja "Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie doradcze" zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

• Podczas spotkania mówiono o wpływie na zdrowie ludzi zanieczyszczeń powietrza, w tym pochodzących z niskiej emisji.

• Koncepcję projektu doradztwa energetycznego wypracowano w 2014 r. Dotychczas przeprowadzono m.in. ok. 10 tys. konsultacji.

"Pyły zawieszone ograniczają życie Europejczyka o jeden rok. Badania prowadzone na obszarze Polski mówią, że jest to jeszcze o dwa miesiące więcej. Także naprawdę mamy o czym myśleć" - mówiła m.in. Agnieszka Zagrodzka z NFOŚiGW.

Zwróciła uwagę, iż obecnie szacuje się, że w przypadku Polski skutkiem wdychania pyłów jest 8 proc. zgonów spowodowanych przez nowotworowy płuc, 5 proc. przez choroby układu krążenia i 3 proc. przez różnego rodzaju infekcje, towarzyszących np. alergii lub astmie.

"W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie ok. 45 tys. osób, znacznie więcej niż ginie w wypadkach. To olbrzymia skala" - podkreśliła Zagrodzka.

Doradcy dla gmin, spółdzielni, firm

By przeciwdziałać szkodliwym skutkom zanieczyszczenia powietrza, w tym z niskiej emisji, NFOŚiGW realizuje w 16 regionach na terenie całej Polski projekt adresowany m.in. do gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorstw. Celem, oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy komfortu życia mieszkańców, jest także zmniejszenie zużycia energii oraz wydatków na energię.

Doradcy energetyczni, a w całym kraju działa ich 76 są przygotowani, by nieodpłatnie pomagać we wdrażaniu konkretnych przedsięwzięć, np. samorządom w ramach Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, czy spółdzielniom mieszkaniowym i przedsiębiorstwom, chcącym realizować inwestycje związane choćby z termomodernizacją i odnawialnymi źródłami energii.

Projekt obejmuje m.in. wsparcie w planowaniu i prowadzeniu inwestycji przyjaznych środowisku, wskazanie możliwych źródeł finansowania, a także prowadzenie działań edukacyjnych i szkoleń, w tym dla energetyków gminnych.

Koncepcję projektu doradztwa energetycznego wypracowano w 2014 r. Został on wpisany do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Prace w ramach projektu prowadzone są od marca 2016 r., gdy zawarta została umowa z Ministerstwem Energii. Dotychczas przeprowadzono m.in. ok. 10 tys. konsultacji, obejmując działaniami wspierającymi 138 inwestycji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.