PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacja na wrota sztormowe na jeziorze Jamno

  • PAP    22 października 2012 - 17:12
Dotacja na wrota sztormowe na jeziorze Jamno

23,7 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) na budowę wału przeciwpowodziowego oraz wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno.
W poniedziałek w Koszalinie umowę w tej sprawie podpisali dyrektorzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz ZZMiUW Tomasz Płowens.

Inwestycja ma kosztować 29,7 mln zł i jest częścią szacowanego na 70 mln zł projektu o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina", na który składa się siedem zadań.

Unijne dofinansowanie budowy wrót sztormowych i wału przeciwpowodziowego pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wrota sztormowe mają stanąć na Kanale Jamneńskim, który łączy jezioro z Bałtykiem. Hydrotechniczną budowlę będą stanowić cztery komplety śluz, które będą automatycznie zamykały przepływ wód przez kanał przy stanie morza 6 stopni w skali Beauforta.

Kanał Jamneński zostanie przebudowany na odcinku 366 m. Po tych pracach ma mieć szerokość 30 m i głębokość 3 m.

Wał przeciwsztormowy o długości 2 144 metrów powstanie na północno-wschodnim brzegu jeziora.

Celem inwestycji jest zabezpieczenie 140 hektarów terenu mierzei Jamneńskiej oraz znajdującej się tam drogi powiatowej Łazy - Unieście przed zalaniem oraz 6-kilometrowy odcinek plaży prze erozją.

Prace budowlane ZZMiUW - jak powiedział w poniedziałek dyrektor Płowens - chciałby rozpocząć w listopadzie br. i zakończyć do czerwca 2013 r.

Wykonawca robót został wybrany w przetargu na początku października. Jednak wynik postępowania nie jest jeszcze prawomocny, bo jedna z firm oprotestowała rozstrzygnięcie. Sprawą w przyszłym tygodniu ma zająć się Krajowa Izba Odwoławcza.

Z siedmiu elementów projektu "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina" zrealizowano dotychczas jeden - budowę stopnia na wypływie z jeziora Lubiatowo.

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno i zbiornika retencyjnego o powierzchni 7,08 ha w Koszalinie.

Realizację całego projektu "Zabezpieczenia zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenia terenów zabudowanych miasta Koszalina" przewidziana jest na rok 2014.

Jego celem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej terenów o łącznej powierzchni 7,3 tys. ha, na których mieszka 5,9 tys. osób.

Na zbiorniku retencyjnym w Koszalinie planowane jest stworzenie toru kajakowego i kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem. Na wałach przeciwpowodziowych na jeziorze Jamno mogą powstać ścieżki rowerowe. Natomiast przebudowany Kanał Jamneński ma stworzyć możliwość budowy mariny na jeziorze Jamno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.