Dotacja na wrota sztormowe na jeziorze Jamno

23,7 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) na budowę wału przeciwpowodziowego oraz wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno.
Dotacja na wrota sztormowe na jeziorze Jamno
W poniedziałek w Koszalinie umowę w tej sprawie podpisali dyrektorzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz ZZMiUW Tomasz Płowens.

Inwestycja ma kosztować 29,7 mln zł i jest częścią szacowanego na 70 mln zł projektu o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina", na który składa się siedem zadań.

Unijne dofinansowanie budowy wrót sztormowych i wału przeciwpowodziowego pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wrota sztormowe mają stanąć na Kanale Jamneńskim, który łączy jezioro z Bałtykiem. Hydrotechniczną budowlę będą stanowić cztery komplety śluz, które będą automatycznie zamykały przepływ wód przez kanał przy stanie morza 6 stopni w skali Beauforta.

Kanał Jamneński zostanie przebudowany na odcinku 366 m. Po tych pracach ma mieć szerokość 30 m i głębokość 3 m.

Wał przeciwsztormowy o długości 2 144 metrów powstanie na północno-wschodnim brzegu jeziora.

Celem inwestycji jest zabezpieczenie 140 hektarów terenu mierzei Jamneńskiej oraz znajdującej się tam drogi powiatowej Łazy - Unieście przed zalaniem oraz 6-kilometrowy odcinek plaży prze erozją.

Prace budowlane ZZMiUW - jak powiedział w poniedziałek dyrektor Płowens - chciałby rozpocząć w listopadzie br. i zakończyć do czerwca 2013 r.

Wykonawca robót został wybrany w przetargu na początku października. Jednak wynik postępowania nie jest jeszcze prawomocny, bo jedna z firm oprotestowała rozstrzygnięcie. Sprawą w przyszłym tygodniu ma zająć się Krajowa Izba Odwoławcza.

Z siedmiu elementów projektu "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina" zrealizowano dotychczas jeden - budowę stopnia na wypływie z jeziora Lubiatowo.

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno i zbiornika retencyjnego o powierzchni 7,08 ha w Koszalinie.

Realizację całego projektu "Zabezpieczenia zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenia terenów zabudowanych miasta Koszalina" przewidziana jest na rok 2014.

Jego celem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej terenów o łącznej powierzchni 7,3 tys. ha, na których mieszka 5,9 tys. osób.

Na zbiorniku retencyjnym w Koszalinie planowane jest stworzenie toru kajakowego i kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem. Na wałach przeciwpowodziowych na jeziorze Jamno mogą powstać ścieżki rowerowe. Natomiast przebudowany Kanał Jamneński ma stworzyć możliwość budowy mariny na jeziorze Jamno.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE