PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga do czystego środowiska. Będą edukować ekologicznie za unijne pieniądze  

  • pt    1 grudnia 2017 - 13:30
Droga do czystego środowiska. Będą edukować ekologicznie za unijne pieniądze   
„Droga do czystego środowiska”, to edukacyjno-promocyjnego program który Unia Europejska dofinansuje kwotę blisko 5,2 mln zł. (fot.pgkslupsk.pl)

Promowanie postaw ekologicznych oraz podnoszenie świadomości środowiskowej ogółu społeczeństwa, w tym organów sądowych, organów ścigania i organów kontroli - takie są cele programu, który realizować będzie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
•  „Droga do czystego środowiska” to edukacyjno-promocyjny program, który Unia Europejska dofinansuje kwotę blisko 5,2 mln zł.

• Przedsięwzięcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie kosztowało ponad 6 mln zł.

•  Działania projektowe potrwają do końca przyszłego roku i obejmą w sumie 10 mln osób.

Umowę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, podpisano w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Strony umowy to NFOŚiGW oraz Skarb Państwa reprezentowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pełna nazwa projektu to „Droga do czystego środowiska – program edukacyjno-promocyjny na rzecz wzmocnienia świadomości społecznej korzystania ze środowiska z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm”.

Jego celem jest promowanie postaw ekologicznych oraz podnoszenie świadomości środowiskowej ogółu społeczeństwa, w tym organów sądowych, organów ścigania i organów kontroli, a także wypracowanie wspólnego podejścia do prowadzenia działań służących zwalczaniu tzw. szarej strefy w obszarze odpadów.

Na przedsięwzięcie mają się złożyć się takie działania jak reportaże interwencyjne,  informator, warsztaty i konsultacje (kierowane do organów sądowych, ścigania i kontroli).

Reportaże – emitowane w telewizjach regionalnych oraz na portalu dedykowanym projektowi – będą pokazywały przypadki niezgodnego z prawem korzystania ze środowiska oraz przykłady działań Inspekcji Ochrony Środowiska.

Celem warsztatów będzie wypracowanie jednolitego sposobu współpracy IOŚ z organami ścigania i kontroli w sprawie przestępstw przeciwko środowisku w zakresie gospodarki odpadami.

Powstanie też informator, w formie pytań z odpowiedziami, który będzie stanowić kompendium wiedzy, ułatwiający prowadzenie spraw z zakresu walki z szarą strefą.

Edukować i zachęcać

Jak twierdzą eksperci, doskonałym punktem wyjścia do edukacji ekologicznej obywateli jest gospodarka odpadami. Do uzyskania efektów potrzebne są jednak nie tylko zachęty, ale i wymierne korzyści, które mieszkańcy bezpośredni odczują.

- Musimy nastawić się na zachęcanie i motywowanie mieszkańców do działań proekologicznych, oni muszą widzieć, że to, co robią, po pierwsze ma sens, a po drugie przekłada się na korzyści finansowe – mówi Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Przekonanie mieszkańców do tego, że warto segregować i dbać o środowisko będzie tym trudniejsze, że popełniliśmy na tej drodze błędy, jak mówi dr Marek Goleń z SGH: Z zachęt do segregowania odpadów uczyniliśmy fikcję.

Także Marek Jagieła z BASF Polska mówi, że potrzebny jest system zachęt dla mieszkańców: - To ma być tak, że nie tylko nam się chce, ale także się opłaca – podkreśla.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • aleosochoo, 2017-12-02 15:11:36

    Do w.potega@neostrada.pl: aleosochooodzi... bo u nas jak puścili ulotkę dla mieszkańców o konieczności segregowania odpadów - to później pozatykało nam się sito przed taśmą sortowniczą...
  • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-01 21:14:57

    Przede wszystkim system gospodarowania odpadami powinien wymuszać i poszerzać edukację.