PARTNER PORTALU
  • BGK

Dron pomoże walczyć ze smogiem w Katowicach

  • MIW    24 stycznia 2018 - 17:15
Dron pomoże walczyć ze smogiem w Katowicach
Katowicka straż miejska rozpoczęła testowanie drona (fot. mat. UM Katowice)

Katowicka straż miejska rozpoczęła testowanie drona. Urządzenie ma pomóc w walce z procederem nielegalnego spalania odpadów w domowych piecach. Testy wypadły obiecująco. Już w ciągu pierwszych dwóch godzin strażnicy wystawili pierwszy mandat za łamanie przepisów antysmogowych.
Testy drona to efekt porozumienia katowickiego Urzędu Miasta z Gliwicami, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz firmą Flytronic (część Grupy WB), która na krajowym rynku jest pionierem bezzałogowych systemów latających. Stworzony przez jej inżynierów system obserwacyjny FlyEye został wdrożony w polskiej armii. Teraz doświadczenia zdobyte m.in. w wojskowości mają pomóc stworzyć narzędzie wspierające samorządy w walce z niską emisją.

Czytaj: Sejmik województwa śląskiego przyjął uchwałę antysmogową

– Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Czytaj: W Bytomiu drony sprawdzą czym palimy w piecu

Jak informują urzędnicy, dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5 i PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych.

– Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu. Pomimo że procedura wydaje się dość prosta, nastręcza kilku problemów technicznych, proceduralnych i prawnych, które musimy rozwiązać. Wnioski z pierwszych prób są jednak bardzo optymistyczne, a metodykę będziemy dalej weryfikować wraz z ICHPW – mówi Dawid Bielecki z firmy Flytronic.

Czytaj: Bez norm jakości paliw uchwały antysmogowe niewiele zmienią?

Wiadomo już, że próby drona w Katowicach będą kontynuowane. Dokładne terminy i lokalizacje tych testów stanowią jednak tajemnicę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Notoco, 2018-01-25 15:32:49

    Witam Proszę FLy Tronic i straż o przelecenie się w okolicach ulicy Kazimierza Wielkiego w Gliwicach. Cały park grunwaldki :)