PARTNER PORTALU
 • BGK

Dron pomoże wykryć, kto zatruwa powietrze w miastach?

 • Newseria.pl    7 czerwca 2015 - 14:01
Dron pomoże wykryć, kto zatruwa powietrze w miastach?

Dron pomoże wykryć, kto zatruwa powietrze w miastach (fot.pixabay)

Nawet 5 proc. tego, co trafia do domowych pieców jako opał, mogą stanowić substancje zabronione. W rezultacie problem zanieczyszczonego powietrza jest coraz poważniejszy. Wiele miast jest więc zainteresowanych technologiami, które pozwoliłyby wykryć, co wydostaje się z kominów do atmosfery.
– Około 5 proc. spalanych substancji w Polsce są to substancje zabronione – mówi Michał Kierul, prezes zarządu Softblue SA. – Tysiące osób umiera z powodu ich spalania. Problem jest coraz bardziej odczuwalny przez mieszkańców. Są uzdrowiska, które za chwilę mogą przestać nimi być właśnie z racji zanieczyszczenia powietrza spowodowanego niską emisją.

Jego firma od początku 2014 roku pracuje nad stworzeniem dronów do badania poziomu zanieczyszczenia powietrza. AirDron może zbierać również informacje o tym, z czego składa się dym wydobywający się z komina, a tym samym dostarczać danych o gospodarstwach używających materiałów zabronionych w celach grzewczych.

– Większość dużych miast w Polsce wyraziła chęć przystąpienia do uczestnictwa w tym projekcie, do zakupu takiego urządzenia bądź skorzystania z naszych usług. Wierzymy, że potencjał tego rynku jest potężny i że będziemy czołowym dostawcą takich rozwiązań zarówno w Polsce, jak i w Europie – mówi Michał Kierul.

Przekonuje, że wpływ projektów badawczo-rozwojowych na codzienne życie, w tym na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, będzie coraz większy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Dron-nos, 2015-06-09 12:33:49

  To już nie będzie można sobie puścić bąka na zewnątrz?
 • szofer, 2015-06-08 05:58:23

  Musiał by wisieć nad każdym domem 24h żeby coś znależć.
 • frezi2005, 2015-06-07 22:07:02

  Właśnie ekoeko napisał dobrą rzecz ,że trzeba najpierw zbadać kominy przemysłowe bo filtry kominów nie filtrują do końca.