PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugie życie plastiku

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    23 sierpnia 2010 - 07:20

„Segreguj plastiki. Każdy plastikowy odpad ma wartość, pozwól ją odzyskać" – billboardy z takim hasłem pojawiły się na stołecznych ulicach. Akcja ma zachęcić warszawiaków do segregacji odpadów.
Wystarczy 35 plastikowych butelek, by wyprodukować bluzę z polaru. Można także odzyskać zmagazynowaną w plastiku energię, wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych – informuje „Życie Warszawy”.

Energia z jednej tylko plastikowej torby pozwala świecić 60-watowej żarówce przez 10 minut. W Polsce tylko 20 proc. odpadów plastikowych jest poddawane recyklingowi lub odzyskowi energii. Reszta, czyli aż 80 proc., trafia na wysypisko. W krajach starej Unii Europejskiej proporcje są odwrotne. Nie stać nas na takie wyrzucanie pieniędzy, dlatego musimy zmienić mentalność ludzi.

Jeśli plastik trafi na wysypisko, odzysk jest praktycznie niemożliwy, dlatego tak ważne, by śmieci plastikowe wrzucać do kontenerów oznaczonych żółtym kolorem. W stolicy niecałe 6 proc. wszystkich śmieci jest poddawane selektywnej zbiórce odpadów – podaje „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-08-23 18:34:11

    Sortowanie smieci to marnowanie czasu i energii mieszkancow. Smieci powinny byc sortowane mechanicznie w wyspecjalizowanych zakladach na wysypiskach, a z pozostalosci powinna byc wytwarzana darmowa energia.