PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugie życie śmieci

  • pt    4 listopada 2014 - 16:32
Drugie życie śmieci

Kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!” to ogólnopolska kampania Ministerstwa Środowiska, która promuje właściwe postępowanie z odpadami.
W tym tygodniu Twoje śmieci mogą zyskać drugie życie i stać się częścią instalacji „Dziki bluszcz”, która powstanie w centrum Warszawy.

Do stworzenia instalacji Iza Rutkowska, zaangażowana społecznie artystka, zaprasza mieszkańców warszawskich osiedli. Wspólne dzieło będzie się składać z odpowiednio posegregowanych odpadów zaszytych w… liściach bluszczu. Instalacja zawiśnie na fasadzie Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12 oraz na sąsiednich blokach.

– Historia Warszawy to również historia zmagania się jej mieszkańców z tym, co było i jest uważane za śmieci, historia porządkowania miasta, tworzenia regulacji życia społecznego w tym obszarze – mówi Hanna Nowak-Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy.

Czytaj: Zielone Miasta odebrały nagrody

- Śmieci są problemem, z którym miasto od zawsze musiało sobie jakoś radzić. Zmagamy się z nim również tu, na Woli. To bardzo pozytywne, kiedy problem można przemienić w sztukę, w dodatku taką, która edukuje. Forma instalacji „Dziki bluszcz”, która angażuje sąsiadów z okolicznych bloków, pasuje do profilu naszego muzeum, które chętnie wchodzi w interakcje z otoczeniem - dodaje.

 Czytaj też: UE zagroziła wstrzymaniem funduszy na gospodarkę odpadami

Od 3 listopada przed Muzeum Woli stoją kontenery, do których mieszkańcy Warszawy mogą wyrzucać odpowiednio posegregowane śmieci. W ten sposób wspierają proces tworzenia instalacji artystycznej. Natomiast 8 oraz 9 listopada odwiedzając muzeum w godzinach od 11 do 18 będzie można samodzielnie uszyć liście Dzikiego Bluszczu, a tym samym stać się współautorem tej wyjątkowej instalacji.

Współpraca Ministerstwa Środowiska z Izą Rutkowską odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”, promującej właściwe postępowanie z odpadami.

W ramach projektu zostały nakręcone dwa spoty telewizyjne, które będą pokazywać segregowanie śmieci w naturalnym kontekście kuchni i gotowania. Zagrali w nich Wojciech Modest Amaro oraz Maciej Nowak.

Spoty można zobaczyć od 3 listopada w największych stacjach telewizyjnych.

Drugim elementem kampanii są działania w internecie skierowane do mieszkańców, którzy szukają praktycznych porad dotyczących segregacji, a także do gmin i przedsiębiorców. Gminy będą mogły skorzystać m.in. z dobrych praktyk w angażowaniu mieszkańców do podjęcia segregacji, a także z edytowalnych formatów oznakowań na pojemniki i worki na śmieci.

Artykuły i infografiki dla przedsiębiorców, zachęcają do społecznej odpowiedzialności biznesu, również w zakresie recyklingu opakowań i ułatwień dotyczących segregowania odpadów w miejscu pracy. Dodatkowe materiały informacyjne, takie jak filmy, infografiki i artykuły są dostępne na stronie kampanii www.nasześmieci.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gminna, 2014-11-04 19:32:54

    Warszawkę stać na własne spalarnie i inne instalacje śmieciowe! Wasz proble Wasze śmiecie! Możecie sobie nawet otworzyć muzeum śmieciowe, ale... wara od gmin dookoła Warszawy, my sobie poradzimy