PARTNER PORTALU
  • BGK

Drzewa z Rudy Śląskiej na liście pomników przyrody

  • PAP    28 września 2012 - 20:43
Drzewa z Rudy Śląskiej na liście pomników przyrody

Dwa dęby, miłorząb, klon i grab z Rudy Śląskiej trafiły na listę pomników przyrody. Najstarsze drzewa mają dwieście lat oraz ponad trzysta centymetrów średnicy w obwodzie pnia - poinformowało biuro prasowe rudzkiego Urzędu Miasta.
Ochroną zostały objęte dwa dwustuletnie dęby szypułkowe i klon pospolity, a także mający 150 lat grab pospolity i liczący 70 lat miłorząb dwuklapowy, nazywany często żywą skamieliną. Obwody pni objętych ochroną drzew wynoszą od 155 do 315 cm.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej poinformowało, że drzewa te posiadają bogatą wartość historyczną i krajobrazową. O objęciu ich szczególną ochroną przesądziły "walory przyrodnicze, okazałe rozmiary oraz wiek".

"Na terenie Rudy Śląskiej znajduje się wiele drzew, które mogłyby zostać uznane za pomniki przyrody. Jako Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew zgłosiliśmy do Urzędu Miasta ponad pięćdziesiąt takich propozycji. Co ciekawe wiele z tych drzew rośnie w centrum miasta, w parkach i w pobliżu ulic" - powiedział w piątek Sebastian Brudys.

Dodał, że w planach Towarzystwa znalazło się także powołanie arboretum.

Tereny zielone, w tym lasy stanowią w Rudzie Śląskiej 21 proc. Obecnie znajduje się w mieście 11 pomników przyrody - dziesięć drzew oraz jeden głaz narzutowy.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je spośród innych.

Mogą to być m.in. okazałych rozmiarów drzewa, krzewy, źródła, wodospady, skałki, głazy narzutowe. Pomników przyrody nie można niszczyć ani uszkadzać. Zgodnie z zapisem ustawy o ochronie przyrody ustanowienie pomnika przyrody następuje m.in. w drodze uchwały rady gminy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.