PARTNER PORTALU
  • BGK

Duże pieniądze trafią na rynek odpadów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 lutego 2012 - 06:21
Duże pieniądze trafią na rynek odpadów

W tym roku znacznie wzrosną fundusze przeznaczone na gospodarkę odpadami.
Nowa ustawa obliguje gminy do przejęcia od przyszłego roku odpowiedzialności za zbieranie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Do połowy tego roku samorządy muszą stworzyć plany, jak zamierzają się z tego wywiązać – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Śmieci mogą być ukrywane

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wsparcie rewolucji odpadowej przeznacza 0,5 mld zł. Ponadto fundusz planuje udzielić samorządom na inwestycje pożyczek o wartości 1,1 mld zł – trzy razy więcej niż rok temu.

Z 5 mld zł, jakie Unia Europejska dała nam na gospodarkę odpadami, do wypłaty została jeszcze połowa.

Fundusz uruchomi nowy program zagospodarowania osadów ściekowych w sposób inny niż składowanie, o budżecie 400 mln zł. Za te pieniądze zostaną wybudowane m.in. nowe spalarnie osadów – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-02-25 23:17:53

    Problem nie w ilości pieniędzy lecz w doborze technologi dla segregatorni. Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje technologie zachodnie gdzie 90% odpadów jest zbierana selektywnie przez mieszkańców. Polskie odpady są w 90% mieszane, należy przyjąć inną techn...ologię, opatentowaną znajdującą się na mej stronie. Wszystkie do tej pory działające segregatornie oraz budowane odzyskują tylko do 20% surowców wtórnych a pozostała część jest składowana. Wniosek brak praktyków przy kwalifikowaniu technologi do realizacji. W razie potrzeby udzielę informacji - pisząc na mą pocztę.  rozwiń