PARTNER PORTALU
  • BGK

Duży problem z niską emisją. Jak zadbać o czystsze powietrze?

  • wnp.pl    13 maja 2016 - 16:18
Duży problem z niską emisją. Jak zadbać o czystsze powietrze?
fot.PTWP

Coraz więcej miejscowości próbuje walczyć z tzw. niską emisją, do sądu trafił wniosek przeciwko Skarbowi Państwa o brudne powietrze w Rybniku. O tym, jak skutecznie walczyć z niską emisja będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jedną z pierwszych decyzji Andrzeja Dudy po objęciu funkcji prezydenta Polski było podpisanie w październiku 2015 r. nowelizacji art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, która popularnie nazywana jest ustawą antysmogową. Zgodnie z założeniami, ustawa ta ma umożliwić m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Od podpisania ustawy przez prezydenta minęło prawie pół roku, a poza Krakowem nie ma innych przykładów, gdzie władze lokalne wykorzystałyby ustawę antysmogową.

Społeczny opór przeciwko smogowi

- Z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem, w Krakowie umiera rocznie kilkaset osób – przekonywał wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak w trakcie styczniowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego podczas której przegłosowano uchwałę antysmogową dla Krakowa.

Podobne, negatywne skutki niskiej emisji są odczuwalne w innych miejscowościach. Wprowadzenia podobnych przepisów jak w Krakowie domagają się władze Wrocławia, dlatego też zarząd województwa dolnośląskiego rozpoczął już konsultacje społeczne, których efektem ma być projekt uchwały antysmogowej. Projekt ma być gotowy w połowie br. Na Dolnym Śląsku uchwały antysmogowej oczekują także władze Legnicy.

Mieszkańcy innych regionów kraju domagają się wprowadzenia podobnych rozwiązań. Czasami forma żądań przyjmuje zaskakujące formy.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-05-16 09:42:29

    Gospodarka w obiegu zamkniętym jest cenną wskazówką UE, cenną bo kompleksową, ale wymagającą głębokiego namysłu i rzeczowej edukacji (nie tylko ideologicznej) oczywiście.