PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa ostatnie kontrakty modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego podpisane

  • PAP    23 września 2014 - 19:17
Dwa ostatnie kontrakty modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego podpisane

Podpisano dwa ostatnie kontrakty w ramach projektu modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dotyczą m.in. budowy kanału ulgi dla rzek Odry i Widawy oraz przebudowy ponad 45 km wałów i kilkunastu obiektów. Łączna wartość prac to ponad 373 mln zł.
Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) razem z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny tworzy największy projekt hydrologiczny w Polsce i jest realizowany za 2,5 mld zł.

Głównym celem modernizacji jest zwiększenie przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego do takiego poziomu, by mógł on przyjąć falę powodziową o wielkości z 1997 r., czyli około 3100 m sześc. na sekundę.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry Janusz Zaleski, podpisanie dwóch tzw. widawskich kontraktów w ramach modernizacji WWW, to ostatnie elementy planu z 2006 r., który miał zapewnić kompleksowe bezpieczeństwo mieszkańcom Wrocławia i okolicznych gmin.

"Dolina rzeki Widawy była dla Odry takim naturalnym kanałem ulgi. Po wykonaniu tych inwestycji Wrocław i okolice będą już zabezpieczone przed taką powodzią, jaką mieliśmy w 1997 r." - dodał Zaleski.

Jeden z kontraktów o wartości ponad 225 mln zł zrealizuje firma Skanska SA i przewiduje on m.in. budowę jazu klapowego na Widawie, przebudowę wałów przeciwpowodziowych o długości 16 km oraz przebudowę trzech mostów i infrastruktury drogowej.

Drugą inwestycję o wartości ponad 158 mln zł ma wykonać firma Mota-Engil Central Europe SA. Przewiduje ona przebudowę 29 km wałów przeciwpowodziowych, trzech mostów oraz infrastruktury drogowej.

Prace przy obu inwestycjach mają być zakończone za dwa lata.

Cała modernizacja WWW trwa już od 2012 r. i w sumie ma kosztować 752 mln zł. Obejmuje aż 55 obiektów w dorzeczu Odry i Widawy, m.in. przebudowywane są bulwary Odry w centrum Wrocławia, pogłębiane koryto rzeki, przebudowywane śluzy i kanały. Realizowane już inwestycje mają się zakończyć na początku 2016 r.

Czytaj też:Wrocław chce być bliżej rzeki 

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Zapewni bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ma kosztować ponad 2,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.