Zakończono modernizację pierwszego z sześciu osadników w białoruskiej oczyszczalni ścieków w Brześciu. Dzięki dotacji NFOŚiGW, Bug płynący przez Polskę poniżej tej oczyszczalni będzie znacznie czystszy niż obecnie.
Skutki tej niewydolności odczuwa głównie Polska, gdyż Bug, do którego trafiają zanieczyszczenia, płynie dalej już niemal wyłącznie przez terytorium Polski, w Serocku łączy się z Narwią i zasila wody zalewu Zegrzyńskiego, nad którym znajduje się jedno z ujęć wody dla aglomeracji warszawskiej.
Dzięki podpisaniu w listopadzie 2011 r przez władze Brześcia międzynarodowej umowy z NFOŚiGW w oczyszczalni rozpoczęła się modernizacja osadników wtórnych.
Ogłoszony na przełomie roku międzynarodowy przetarg na dostarczenie urządzeń wygrała firma z Polski. Koszt ich zakupu wyniesie 3,86 mln zł i będzie w 100% pokryty przez NFOŚiGW. Modernizacja pierwszego osadnika już się zakończyła i rozpoczęto prace nad kolejnym.
Nie jest to pierwsza inwestycja NFOŚiGW w brzeskiej oczyszczalni. W 2010 roku sfinansowano zakup sprzętu do odwadniania osadu - zarówno powstającego na bieżąco, jak również tego, który od kilkudziesięciu lat składowany był w lagunach osadowych tuż przy rzece i stanowił bombę ekologiczną zagrażającą Bugowi, Narwi i Wiśle.
Narodowy Fundusz dofinansowuje przede wszystkim inwestycje krajowe, jednakże w tym przypadku pieniądze zainwestowane za wschodnią granica służyć będą również mieszkańcom wschodniej i centralnej Polski.
- Jeśli chcemy mieć czyste i bezpieczne rzeki, czasami ich ochronę trzeba rozszerzyć poza krajową część zlewni, środowisko naturalne nie zna granic politycznych -mówił Władysław Jan Majka, zastępca prezesa NFOŚiGW podczas podpisania w Brześciu umowy na sfinansowanie remontu osadników.
jak przypomina fundusz, nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska w lipcu 2011 r. wprowadziła możliwość finansowania przez NFOŚiGW przedsięwzięć transgranicznych w krajach rozwijających się, ale jedynie w zakresie ochrony klimatu. Na zawarcie przez fundusz innych umów międzynarodowych, każdorazowo musi wyrazić zgodę minister środowiska.
Choć zakończenie prac w białoruskiej oczyszczalni nastąpi dopiero pod koniec 2014 roku, wraz z wymianą kolejnych osadników jakość wody w Bugu wpływającym na terytorium Polski będzie się stopniowo poprawiać.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.