PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki tej inwestycji Bug będzie czystszy

  • AW    20 sierpnia 2012 - 17:08
Dzięki tej inwestycji Bug będzie czystszy

Zakończono modernizację pierwszego z sześciu osadników w białoruskiej oczyszczalni ścieków w Brześciu. Dzięki dotacji NFOŚiGW, Bug płynący przez Polskę poniżej tej oczyszczalni będzie znacznie czystszy niż obecnie.
Jak zaznacza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), działająca od lat 60-tych, tuż przy polskiej granicy, białoruska oczyszczalnia ścieków w Brześciu jest w katastrofalnym stanie. Po 40 latach oczyszczania zarówno ścieków komunalnych jak i przemysłowych obiekt jest przestarzały i odprowadza do wód powierzchniowych niedoczyszczone ścieki.

Skutki tej niewydolności odczuwa głównie Polska, gdyż Bug, do którego trafiają zanieczyszczenia, płynie dalej już niemal wyłącznie przez terytorium Polski, w Serocku łączy się z Narwią i zasila wody zalewu Zegrzyńskiego, nad którym znajduje się jedno z ujęć wody dla aglomeracji warszawskiej.

Dzięki podpisaniu w listopadzie 2011 r przez władze Brześcia międzynarodowej umowy z NFOŚiGW w oczyszczalni rozpoczęła się modernizacja osadników wtórnych.

Ogłoszony na przełomie roku międzynarodowy przetarg na dostarczenie urządzeń wygrała firma z Polski. Koszt ich zakupu wyniesie 3,86 mln zł i będzie w 100% pokryty przez NFOŚiGW. Modernizacja pierwszego osadnika już się zakończyła i rozpoczęto prace nad kolejnym.

Nie jest to pierwsza inwestycja NFOŚiGW w brzeskiej oczyszczalni. W 2010 roku sfinansowano zakup sprzętu do odwadniania osadu - zarówno powstającego na bieżąco, jak również tego, który od kilkudziesięciu lat składowany był w lagunach osadowych tuż przy rzece i stanowił bombę ekologiczną zagrażającą Bugowi, Narwi i Wiśle.

Narodowy Fundusz dofinansowuje przede wszystkim inwestycje krajowe, jednakże w tym przypadku pieniądze zainwestowane za wschodnią granica służyć będą również mieszkańcom wschodniej i centralnej Polski.

- Jeśli chcemy mieć czyste i bezpieczne rzeki, czasami ich ochronę trzeba rozszerzyć poza krajową część zlewni, środowisko naturalne nie zna granic politycznych -mówił Władysław Jan Majka, zastępca prezesa NFOŚiGW podczas podpisania w Brześciu umowy na sfinansowanie remontu osadników.

jak przypomina fundusz, nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska w lipcu 2011 r. wprowadziła możliwość finansowania przez NFOŚiGW przedsięwzięć transgranicznych w krajach rozwijających się, ale jedynie w zakresie ochrony klimatu. Na zawarcie przez fundusz innych umów międzynarodowych, każdorazowo musi wyrazić zgodę minister środowiska.

Choć zakończenie prac w białoruskiej oczyszczalni nastąpi dopiero pod koniec 2014 roku, wraz z wymianą kolejnych osadników jakość wody w Bugu wpływającym na terytorium Polski będzie się stopniowo poprawiać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.