PARTNER PORTALU
  • BGK

"Dzień bez śmiecenia" 2016 będzie jubileuszowy. Jak go obchodzić?

  • MN    9 maja 2016 - 13:14
"Dzień bez śmiecenia" 2016 będzie jubileuszowy. Jak go obchodzić?
Odpady szklane mogą być w 100 proc. odzyskane i wykorzystane. Ma to ogromne znaczenie dla środowiska, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. (fot. pixabay.com)

• W środę (11 maja) będziemy obchodzić Dzień bez śmiecenia.
• W tym roku dzień osób dbających o ekologię ma swój dziesiąty jubileusz.
• "Dzień bez śmiecenia" został ustanowiony dzięki działaniom młodzieży z kilkunastu krajów.
„Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?” - pod takim hasłem odbywa się jubileuszowy Dzień bez śmiecenia, który obchodzimy już od dziesięciu lat, zawsze 11 maja. Dlaczego akurat w ten dzień?

Dokładnie 11 maja 2001 r. rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi dyrektywy UE 94/62. Wtedy Sejm przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. kwestie gospodarowania odpadami opakowaniowymi przez przedsiębiorców.

Natomiast sam "Dzień bez śmiecenia" został ustanowiony dzięki działaniom młodzieży z kilkunastu krajów w ramach programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Przedsięwzięcie firmowane jest przez Pro Europe, które zrzesza organizacje odzysku, a w Polsce "Dzień bez śmiecenia" finansowany jest i koordynowany przez Rekopol - Organizację Odzysku Opakowań.

Tego dnia robimy rachunek sumienia

Jak obchodzić "Dzień bez śmiecenia"? Mówiąc najkrócej – nie śmiecimy. Tegoroczna edycja ma też na celu wywołanie w społeczeństwie swego rodzaju rachunku sumienia. Warto więc tego dnia zapoznać się z zasadami segregacji odpadów i dowiedzieć, jakiego rodzaju śmieci można składać w danym pojemniku czy worku, a jakich nie można.

Zobacz jak segregować śmieci oraz dowiedz się, jak zachęcić do segregowania mieszkańców twojej gminy

Z danych GUS wynika, że z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Ale pocieszający jest fakt, że rośnie również świadomość ekologiczna społeczeństwa i zwiększa się ilość odbieranych odpadów segregowanych.

Czytaj też: Odpady w Polsce: Co roku wytwarzamy 142 mln ton odpadów

Organizatorzy "Dnia bez śmiecenia" podkreślają, jak ważną rolę odgrywa segregacja odpadów. Przykładowo, z 35 poddanych recyklingowi butelek można wyprodukować jedną bluzę polarową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.