PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień Czystego Powietrza, Polski Alarm Smogowy, protesty w całej Polsce

  • PAP/em    14 listopada 2015 - 09:14
Dzień Czystego Powietrza, Polski Alarm Smogowy, protesty w całej Polsce
Polska od lat boryka się problemem zanieczyszczeń powietrza. Odpowiada za to głównie palenie złej jakości węglem, czy emisja transportowa (fot. KrakowskiAlarmSmogowy)

Według raportów instytucji europejskich i polskich, a także organizacji pozarządowych Polacy od lat, obok Bułgarów, oddychają jednym z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na kontynencie. Organizacje pozarządowe apelują do samorządów o podejmowanie skutecznych działań, które zapobiegną ok. 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.
W związku z Dniem Czystego Powietrza: w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Zakopanem, Rabce, Kalwarii Zebrzydowskiej, Poznaniu i Bytowie odbędą się protesty i happeningi organizacji zrzeszonych w inicjatywie Polski Alarm Smogowy.

Najgorzej jest w Małopolscena Śląsku gdzie limity stężeń zanieczyszczeń są przekraczane przez kilkadziesiąt dni w roku. Za niechlubną stolicę polskiego smogu uważa się Kraków, gdzie stężenia są przekraczane przez prawie połowę roku. W czołówce znajdują się ponadto takie miasta jak Zabrze, Gliwice, Katowice, czy Nowy Sącz. Problemem zanieczyszczeń pyłami PM10, PM2,5 czy benzo(a)pirenu są także dotknięte miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe jak Zakopane czy Szczyrk.

Winne ogrzewanie węglowe i warunki meteo

Na południu Polski głównym problemem wpływającym na zanieczyszczenia jest stosowanie węgla w piecach i kotłowniach przydomowych. Ukształtowanie terenu jak i duża gęstość zaludnienia powoduje, że ta kwestia jest tam najbardziej widoczna. Jak czytamy w Krajowym Programie Ochrony Powietrza to właśnie indywidualne ogrzewanie budynków w blisko 90 proc. odpowiada za emisję szkodliwych substancji. Do kotłów oprócz węgla trafiają też śmieci, które jak wskazują eksperci w jeszcze większym stopniu są szkodliwe dla zdrowia.

Czytaj też: Ustawa antysmogowa w praktyce. Co mogą zrobić samorządy w walce o czyste powietrze?

Według dokumentu przemysł jest odpowiedzialny w niecałych 2 proc. za przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłu.

Na zwiększenie zanieczyszczeń powietrza wpływa też rozpoczęty sezon grzewczy oraz niekorzystne warunki meteo. W ubiegłym tygodniu duże zanieczyszczenia występowały oprócz MałopolskiŚląska także na Dolnym Śląsku, w woj. lubuskim czy woj. podkarpackim. Sytuacja poprawiła się w weekend przez silnie wiejący wiatr a także deszcz. Na początku tygodnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że na przeważającym obszarze kraju średnie jednogodzinne stężenia pyłu PM10 nie przekraczały 50-60 mikrogramów/m sześc, wcześniej było to nawet 200 mikrogramów/m sześc.×
KOMENTARZE (1)

  • hw - Gliwice, 2015-11-22 13:51:19

    Wszyscy walczymy ze SMOGIEM!!! Potrzeba natychmiast rozpocząć wizualne szkolenie "palaczy węgla i śmieci" w programach telewizyjnych oraz w internecie. Ludzi trzeba przede wszystkim szkolić i informować ich o prawidłowym spalaniu w (starych) piecach. Wszyscy "palacze piecowi" wr...zucają węgiel na żar. A to błąd!!! Należy żar w piecu odgarnąć na drugą połowę rusztu, (bliżej wylotu do komina) a węgiel dosypać do żaru na uwolniony od popiołu ruszt. Węgiel będzie się palił - bez dymu - w kierunku drzwiczek. Po częściowym spaleniu się węgla, czyścimy ponownie ruszt z popiołu, żar przesuwamy na drugą połowę rusztu i na tak oczyszczony ruszt dosypujemy następną porcję węgla, na styk do przesuniętego żaru. Życzę powodzenia.  rozwiń