PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień krajobrazu, ustawa krajobrazowa: Nie tylko środowisko ale i zabudowa musi być chroniona

  • AW    17 października 2017 - 11:16
Dzień krajobrazu, ustawa krajobrazowa: Nie tylko środowisko ale i zabudowa musi być chroniona
(fot.:shutterstock.com)

Przestrzeń jest wartością wszystkich uczestników. O jej wartości przypomnieć ma szczególne święto - Dzień Krajobrazu.
• 20 października br. po raz drugi będzie obchodzony w Polsce święto krajobrazu.

• W ramach Dnia Krajobrazu są organizowane Ogólnopolskie spacery krajobrazowe z przewodnikiem.

• By lepiej chronić krajobraz, Polska podpisała Europejską Konwencję Krajobrazową, a od dwóch lat obowiązuje tzw. ustawa krajobrazowa.

Tegoroczne odchody Dnia Krajobrazu będą przebiegały pod hasłem "Nauka o krajobrazie". Tematyka przewodnia ma zwrócić uwagę na rozwój badań naukowych nad krajobrazem i rozpowszechnianie ich wyników.

W ramach Dnia Krajobrazu organizowane będą ogólnopolskie spacery krajobrazowe z przewodnikiem, które odbywają się zarówno na obszarach przyrodniczych, jak i kulturowych (miasta, wsie, obszary zabytkowe). Celem spacerów jest przybliżenie wiedzy na temat otaczającej człowieka przestrzeni oraz procesów, które decydują o jej kształcie.

Trochę historii

20 października obchodzony jest w Polsce jako święto krajobrazu z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przedsięwzięcie ma celu uświadomienie, jak ważną rolę w życiu człowieka spełnia otaczająca go przestrzeń zarówno w sensie przyrodniczym, gospodarczym, społecznym, jak i kulturowym.

Polska, ratyfikując w 2004 r. Europejską Konwencję Krajobrazową sporządzoną we Florencji 20 października 2000 r., zobowiązała się do stosowania jej przepisów. Podstawowym celem Konwencji jest promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu. Zgodnie z zapisami Konwencji krajobraz to ważny element życia ludzi mieszkających w miastach i na wsiach, na obszarach zdegradowanych, pospolitych, jak również na obszarach odznaczających się wyjątkowym pięknem.

Przepisy a praktyka

- W Europie od dziecka edukuje się ludzi do szanowania krajobrazu, czyli również przestrzeni publicznej. Ktoś, kto jest wychowany w ten sposób, jako dorosły już człowiek, gdy buduje programy działania, strategie, to nie zapomina, że dzieją się one w jakiejś przestrzeni i że ta przestrzeń jest własnością wszystkich jej użytkowników - mówił w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl urbanista i architekt Bogusław Hajda.

Jak dodał, w Europejskiej Konwencji Krajobrazowej jest bardzo ważny zapis, że nie ma krajobrazów "byle jakich".

- Każda grupa społeczna ma swój krajobraz, ma do niego prawo i każdy krajobraz ma wartość. Nie znam grupy społecznej, której podobałyby się cudowne obiekty, układy urbanistyczne przysłonięte banerami wielkości małego mieszkania – kontynuował Hajda.

Pokłosiem Konwencji jest bowiem przyjęta w 2015 r. ustawa krajobrazowa. Mimo że we wrześniu minęły 2 lata od jej wejścia w życie, jedynie część samorządów zdecydowała się wdrożyć ustawę na swoim terenie.

We wspomnianej ustawie jest zapis, który stanowi, że miasta mogą, ale nie muszą stosować jej zapisów, co mocno „zmiękcza” jej skuteczność.

- Implementacja ustawy jest trudna i widać, że samorządy trochę się tego obawiają – przyznaje dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast.

Owa trudność wynika z możliwości naruszenia interesów wielu podmiotów, funkcjonujących na rynku reklamy, ale też uderzenia w osoby (niekoniecznie zorientowane w prawnych zawiłościach), które udostępniają swoje nieruchomości pod reklamowe nośniki.

- Realnie patrząc, dopiero za 2-3 lata będziemy mieli większą liczbę gmin, w których uchwały krajobrazowe będą obowiązywać – przewiduje dr Jarczewski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.