PARTNER PORTALU
  • BGK

E-Kumulator: rusza nowy nabór wniosków

  • MIW    15 lutego 2017 - 15:31
E-Kumulator: rusza nowy nabór wniosków
Pożyczki dla przedsiębiorców mogą sięgać 75 proc. kosztów kwalifikowanych. (fot. pixabay.com)

• Od 20 lutego rozpoczyna się nowy nabór wniosków w ramach programu „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-Kumulator – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.
• Na pożyczki dla przedsiębiorców Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w ramach tego programu 280 mln zł.
• Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dofinansowanie do 20 grudnia 2017 r. Pożyczki mogą sięgać 75 proc. kosztów kwalifikowanych.
Jak informuje NFOŚiGW, o dofinansowanie (w wysokości od 1 do 90 mln zł) można wystąpić na cztery rodzaje projektów:

* budowę, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji produkcyjnych lub urządzeń przemysłowych, prowadzące do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych (w ramach własnych ciągów produkcyjnych), w tym poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi, odpadami lub prowadzące do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów.

* przedsięwzięcia mające na celu zmniejszenie szkodliwych emisji do atmosfery dla instalacji opisanych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania jako obiekty energetycznego spalania.

* przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania paliw o łącznej mocy w paliwie większej niż 50 MW, co najmniej do krajowych standardów emisyjnych dla instalacji o takiej mocy lub poziomów wynikających z konkluzji dotyczącej BAT (o ile zostaną dla tych źródeł określone, w tym np.: modernizacja urządzeń lub wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia lub instalacje do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych).

* przedsięwzięcia mające wpływ na poprawę jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji do atmosfery z działalności przemysłowej (nie związanej bezpośrednio ze źródłami spalania paliw).

Przedsiębiorcy zainteresowani programem mogą liczyć także na pomoc w przygotowaniu wniosków. W tym celu NFOŚiGW przygotuje odpowiednie szkolenia na przełomie I i II kwartału.

Jak przypomina NFOŚiGW, dotychczas w ramach programu priorytetowego „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-Kumulator – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu” podpisano dziewięć umów na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 426 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.