PARTNER PORTALU
 • BGK

Eco-Miasto, ochrona środowiska: Oto najbardziej ekologiczne miasta w Polsce

 • bad    8 listopada 2017 - 15:36
Eco-Miasto, ochrona środowiska: Oto najbardziej ekologiczne miasta w Polsce
Gdynia została laureatem aż w trzech kategoriach. Fot. pixabay

Każda kolejna edycja konkursu Eco-Miasto pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju.
• W tegorocznej edycji Eco-Miasto przyznano 12 nagród i 16 wyróżnień. 

• W konkursie wzięła udział rekordowa liczba ośrodków miejskich – 63 miasta przesłały 93 formularze zgłoszeniowe.

• Gdynia została laureatem aż w trzech kategoriach.

 

Jury doceniło działania Gdyni na rzecz mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków i gospodarki odpadami. Najwięcej tytułów laureata zdobyły miasta z województwa pomorskiego: Gdynia (trzy tytuły) i Kartuzy (jeden tytuł), a wyróżnień – miasta z województwa śląskiego (Jastrzębie-Zdrój, Kalety i Żory) i mazowieckiego (Mińsk Mazowiecki, Płońsk i Warszawa). W konkursie wzięła udział rekordowa liczba ośrodków miejskich – 63 miasta przesłały 93 formularze zgłoszeniowe. Tegoroczna uroczystość była częścią Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.

W kategorii gospodarka wodna laureatami zostały Częstochowa oraz Leszno, za efektywność energetyczną budynków nagrodzono Gdynię i Karlino, a najlepsze w kategorii systemy energetyczne okazały się Katowice i Ostrów Wielkopolski. Gdynię i Wołomin doceniono za działania w zakresie gospodarki odpadami, w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Gdynia i Jaworzno, laureatami w kategorii zieleń a powietrze zostały zaś Lublin i Kartuzy.

Na program Eco-Miasto składa się konkurs dla miast oraz projekt edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”. Jury doceniło w szczególności projekty zrealizowane przez dwa zespoły z Gimnazjum nr 1 im. K. Jagiellończyka w Człuchowie. Autorzy zwycięskich pomysłów „Ekolandia” i „Nowoteka” otrzymają po 10 tys. zł na realizację każdego z nich.

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-
-Warszawa. Eco-Miasto jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

Każda kolejna edycja konkursu Eco-Miasto pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na takiej postawie zyskać może zarówno środowisko naturalne, jak i mieszkańcy ośrodków miejskich. Przedstawiciele miast zgłaszanych do projektu wykazują dużą świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią i wprowadzają w miejscach, którymi zarządzają, nowoczesne rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście problemu smogu oraz postępującej zmiany klimatu – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Do tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto zgłosiła się rekordowa liczba miast – było ich aż 63. Jury przyznało 12 tytułów laureata oraz 16 wyróżnień. W każdej z sześciu konkursowych kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców, a drugie poniżej tej liczby. Miasta mogły przystąpić do rywalizacji w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 93 formularze konkursowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Prof. Glass, 2017-11-09 09:50:51

  A gdzie Wrocław czyli Breslau bis Dudiego? Czyżby teraz spadał w "kupionych" przedtem rankingach?No, to bingo, ciekawe jak skończy Prezio? Podobno "Swetru" gwarantuje mu nietykalność, no i ten Order Karola Wielkiego - za Zasługi dla Rzeszy Niemieckiej - podobno to mocniejsze niż ...kewlar  rozwiń
 • adam, 2017-11-08 20:18:56

  Co nie znaczy, że w tych miastach jest najczystsze powietrze czy wody gruntowe. Ekologia to bardziej gospodarka jak widać