PARTNER PORTALU
  • BGK

Eco-Miasto: Ostatni dzwonek na zgłoszenia miast

  • aw    13 października 2016 - 12:49
Eco-Miasto: Ostatni dzwonek na zgłoszenia miast
Logo konkursu (fot.mat.pras.)

• 20 października mija termin przesyłania zgłoszeń do konkursu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce.
• Konkurs wyłoni najbardziej ekologiczne miasta w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi.
Do konkursu można zgłaszać projekty w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi.

Przy wyborze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona brane będzie pod uwagę m.in. zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej, zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działania Inteligentnych Systemów Transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej i wprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych, a także planowanie długofalowe.

W kategorii efektywność energetyczna budynków kluczowe w ocenie będą natomiast projekty realizowane w zakresie m.in. termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii, a także budżet wydawany z jednej strony na energię, z drugiej na inwestycje mające zmniejszyć koszty jej zużycia.

W kolejnej kategorii – gospodarka wodna – miasta zostaną ocenione m.in. pod kątem ochrony dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno-ściekowych i wodociągowych, jak również działania samorządów prowadzące do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych.

W zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi kluczowe jest właściwe połączenie źródeł systemowych ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, wykorzystując przy tym potencjał odnawialnych źródeł energii i ich efektywne zarządzanie. Bezpieczna i zrównoważona energia, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego terytorium jest jednym z największych wyzwań lokalnych władz.

Startujące w konkursie samorządy zostaną podzielone ze względu na wielkość miast: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii będzie dwóch zwycięzców.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej eco-miasto.pl. Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Eco-Miasto potrwa do 20 października 2016 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji.

O laureatach poprzedniej edycji czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.