PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Niska emisja? Brakuje regulacji i strategii

  • Michał Nowak    20 maja 2016 - 12:50
EEC 2016: Niska emisja? Brakuje regulacji i strategii
Bez regulacji problemu niskiej emisji nie rozwiążemy, a w Polsce brakuje strategii - mówi Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy (fot.fotolia)

• Polskie miasta toną w smogu i sytuacja nie ulega znaczącej poprawie - tak wynika z nowego raportu WHO, gdzie wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 33 są polskie.
• Eksperci i samorządowcy zwracają uwagę, że problemu nie rozwiąże się bez odpowiednich regulacji.
- Bez regulacji problemu niskiej emisji nie rozwiążemy, a w Polsce brakuje strategii - mówi Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. I kontynuuje:

- Nie wiemy gdzie chcemy być za 5, 10, 15 lat. Nasi sąsiedzi, Czesi określili, że do 2020 roku nie będzie można używać kotłów, które nie spełniają standardów emisyjnych. A u nas? - mówi Guła.

Jednocześnie prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego podaje przykład z woj. małopolskiego – w 2014 roku zlikwidowano w Krakowie kilka tysięcy kotłów, ale ponieważ nie ma odpowiednich regulacji, w tym samym czasie do małopolskich domów legalnie sprzedano kilkanaście tysięcy kotłów nie spełniających norm.

- Nie mamy kontroli nad przyrostem liczby nowych kotłów. Potrzeba regulacji w oparciu o podpisaną ustawę antysmogową. Nie powinny się opierać na zakazach, ale powinny dawać horyzont czasowy na zmianę, tak jak zrobili to Czesi. Mam nadzieję, że sejmiki wojewódzkie i marszałkowie skorzystają z tej ustawy we właściwy sposób. To jedyna droga, by poprawić jakość powietrza w Polsce - zaznacza Andrzej Guła.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu "Niska emisja" w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.