EEC: Elektromobilność ważna dla dużych miast

Nadchodząca era samochodów elektrycznych jest szansą dla gospodarki i energetyki, wymaga jednak inwestycji i wielu zmian zarówno w infrastrukturze, jak i mentalności użytkowników - stwierdzili uczestnicy sesji „Elektromobilność a elektroenergetyka” w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
EEC: Elektromobilność ważna dla dużych miast
Sesja „Elektromobilność a elektroenergetyka” Fot. PTWP

Według Michała Kurtyki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii, czyste powietrze to ważny atut samochodów elektrycznych, zwłaszcza dla dużych miast, np. takich jak Warszawa, gdzie nawet 60 proc. zanieczyszczeń pochodzi z transportu. - Jest też wiele korzyści dla gospodarki. Co roku z Polski wyjeżdżają dziesiątki miliardów euro wydawanych na zakup ropy naftowej więc zastąpienie ropy naftowej przez wytwarzaną lokalnie energię elektryczną to ważny argument z punktu widzenia gospodarki - mówił Michał Kurtyka.  

Profesor Piotr Moncarz, członek rady nadzorczej Electromobility Poland, współzałożyciel i przewodniczący US-Polish Trade Council, a także doradca prezydenta Katowic ds. współpracy z Doliną Krzemową, zwrócił uwagę, że rozwój elektromobilności wymaga znalezienia własnych rozwiązań, odpowiadających lokalnym warunkom. Kopiowanie przykładów z krajów, gdzie elektromobilność się rozwinęła, może się nie sprawdzić. - W Norwegii czy Kalifornii dominuje budownictwo jednorodzinne, więc każdy indywidualnie może powiesić ładowarkę na ścianie w garażu. W wypadku wielkomiejskiej zabudowy wielorodzinnej nie ma takich możliwości, trzeba przygotować system ładowania w pobliżu miejsc parkingowych - ocenił Piotr Moncarz.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE