PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

  • KDS    11 maja 2017 - 18:13
EEC: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?
Krzysztof Kwiatkowski (fot. nik.gov.pl)

W przyszłym roku poznamy wyniki największej kontroli jakości powietrza w Europie. W piętnastu krajach sprawdzana jest nie tylko jakość powietrza, ale też rozwiązania, jakie stosuje się, by ją poprawić. Nad całością czuwa Najwyższa Izba Kontroli.
- Jednym z wielu pozytywnych efektów międzynarodowej kontroli będzie wiedza o tym, jak w innych krajach przebiegała walka ze smogiem. W przyszłym roku chcemy pokazać na osi czasu, jakie przepisy prawa, normy, zakazy wprowadzały kraje, w których ten problem udało się rozwiązać – mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pewnie jest, że są to decyzje trudne, które w dużej mierze muszą podejmować samorządy, jak ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast. To rozwiązanie sprawdziło się, np. w Londynie.

Kwiatkowski nie ukrywa, że Polska jest na początku walki o czyste powietrze. - Nie mam żadnej wątpliwości, że obecnie większą determinację w rozwiązywaniu tego problemu widać na poziomie samorządowym niż - dodaje. Przykłady? Uchwały antysmogowe, które już podjęto w województwie małopolskim oraz śląskim. - Nie uda się wygrać walki ze smogiem bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym – przestrzega.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Smogowa Polska – skuteczna walka z niską emisją", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Karol, 2017-05-19 16:51:10

    Za chwilę EU obciąży Polskę karami za nadmierną emisję CO2 i innych toksycznych zanieczyszczeń wynikających ze smogu i wtedy będzie płacz i narzekanie. Może więc zamiast przeznaczać pieniądze obywateli na w/w karę , należy w trybie natychmiastowym wprowadzić odpowiednie uregulowania prawne dotycząc...e węgla? Dopóki nie będzie politycznych rozwiązań, zaczynających się od zakazu sprzedaży nisko gatunkowego węgla sytuacja będzie sie pogarszała z roku na rok. W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla nie ma żadnych norm jakości. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości, o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły nie spełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Sam od dwóch lat mam piec na pellet Mini Bio i nie żałuję. Palenie w nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Są alternatywne rozwiązania dla węgla, jednak Polski rząd w dalszym ciągu lansuje oparcie naszej energetyki na węglu wbrew zagrożeniom klimatycznym. Interes producentów węgla jest stawiany ponad interesem całego polskiego społeczeństwa. Zobaczymy jak długo jeszcze.  rozwiń